EVENIMENT
Avertizare meteo de vreme rece, precipitații și vânt
Administrația Națională pentru Meteorologie a emis o avertizare de vreme rece, precipitații și vânt, valabilă în intervalul 21 martie, ora 23:00 – 23 martie, ora 10:00.
În intervalul menționat, aria precipitațiilor moderate cantitativ (15…20 l/mp) va cuprinde treptat sudul și sudestul țării, unde vor fi ploi, lapoviță, dar și perioade cu ninsoare. În Carpații Meridionali și de Curbură va ninge și se va depune strat nou de zăpadă peste cel foarte consistent depus anterior.
Precipitații, slabe cantitativ, predominant sub formă de ninsoare se vor semnala pe arii restrânse și în Transilvania și în restul zonei montane.

Vântul va prezenta intensificări locale şi temporare în special în Dobrogea și în Muntenia, precum și la munte, cu viteze în general de 40…50 km/h.
Vremea va fi deosebit de rece în cea mai mare parte a țării, iar pe parcursul zilei de luni în regiunile sudice și sud-estice valorile termice vor fi cu 10 grade mai scăzute față de mediile climatologice ale perioadei.
Până vineri (26 martie) vremea se va menține deosebit de rece, cu temperaturi preponderent negative pe timpul nopților și dimineților. Pe parcursul zilelor de marți (23 martie) și miercuri (24 martie) vântul va prezenta intensificări susținute în jumătatea estică și la munte, asociate temporar cu ninsori slabe, spulberând zăpada.
Sursa: Mediafax
EVENIMENT
Fraudele digitale, creștere de 180% pe fondul atacurilor cu AI. Clujul, vizat tot mai des de identități false și deepfake-uri
Numărul fraudelor digitale avansate a crescut cu 180% în acest an, comparativ cu perioada similară din 2024, pe fondul extinderii accelerate a instrumentelor de inteligență artificială folosite pentru identități false, deepfake-uri și atacuri complet autonome.
Concluziile apar într-un raport publicat recent și preluat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), iar fenomenul este resimțit tot mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
La Căminul pentru Vârstnici Sf. Martin din Sântimbru va avea loc pe 6 decembrie, în intervalul 10:00 – 15:00, un târg caritabil. În cadrul evenimentului vor putea fi achiziționate diverse produse realizate de către vârstnici.
„Vă așteptăm cu drag pe 6 decembrie, la Căminul pentru Vârstnici Sf. Martin din Sântimbru, să fim împreună parte dintr-o faptă bună.
În fiecare aranjament, în fiecare icoană și în fiecare produs tradițional se află câte un strop de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alertă alimentară. File de somon marinat, retras din magazine din cauza contaminării cu Listeria
ANSVSA a anunțat retragerea imediată de la comercializare a produsului „File Somon Marinat 100g”, după ce în cadrul analizelor de control a fost identificată prezența bacteriei Listeria monocytogenes, un agent patogen ce poate provoca îmbolnăviri serioase.
Produsul vizat aparține lotului: 17012026 Ocean Fish „Norwegian Marinated Salmon”.

ANSVSA recomandă consumatorilor care au achiziționat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Biblioteca Academiei Române a lansat, de Ziua Națională, biblioteca sa digitală. Ce publicații include E-Acad
Biblioteca Academiei Române a lansat luni, de Ziua Națională, biblioteca sa digitală. În cadrul acesteia cititorii pot explora cu ușurință, de oriunde și oricând, valoroase documente de patrimoniu din domenii și epoci istorice diverse, relevante pentru evoluția culturii, artei și științei românești și universale.
Platforma E-Acad este un proiect în dezvoltare. În această etapă, include o selecție de publicații periodice din anii 1837-1950, digitizate și prezentate în…
Citește mai mult pe Alba24.ro



