EVENIMENT
AVERTIZARE meteo de vreme severă imediată: Cod PORTOCALIU de furtuni. Zone vizate

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, marți, mai multe atenționări cod portocaliu de caniculă care va afecta patru județe. După codul portocaliu de caniculă intră în vigoare un alt cod portocaliu, de această dată de ploi torențiale, cu vijelii și grindină.
Marți, valul de căldură va persista în sudul, centrul și estul țării, disconfortul termic va fi în continuare accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Va fi caniculă în Oltenia, Muntenia, local în Moldova, sudul Transilvaniei și extremitatea vestică a Dobrogei.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse frecvent între 33 și 37 de grade, fiind în vigoare coduri galbene de caniculă.
În județele Dolj, Olt, Teleorman și Giurgiu temperaturile maxime se vor situa între 38 şi 40 de grade. Disconfortul termic se va menține deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, iar în aceste județe meteorologii au emis atenționare cod portocaliu de caniculă.
De marți, de la ora 10.00 până miercuri, la ora 10.00 va fi în vigoare o atenționare cod galben de instabilitate atmosferică. Instabilitatea va fi accentuată și se va manifesta prin intensificări ale vântului cu viteze de 50 – 60 km/h, pe alocuri vijelii, frecvente descărcări electrice, averse torențiale și grindină.
Aceste fenomene se vor semnala pe parcursul zilei de marți (17 august) în regiunile vestice și nord-vestice, unde vor fi mai ales intensificări ale vântului, iar în seara și noaptea de marți spre miercuri (17/18 august) îndeosebi în Transilvania, cea mai mare parte a Moldovei și local în Oltenia.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25 – 40 l/mp.
COD PORTOCALIU
De la ora 14.00 intră în vigoare un cod portocaliu în Transilvania, Maramureș, jumătatea de nord a Moldovei și la munte, aici urmînd să fie perioade cu vijelii puternice, cu rafale de peste 70 – 90 km/h, averse torențiale, frecvente descărcări electrice și grindină. Cantitățile de apă vor depăși 30 – 40 l/mp și izolat 50 – 60 l/mp. Codul portocaliu este în vigoare până miercuri dimineață, la ora 5.00.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
120 milioane de euro pentru ambulatoriile de specialitate. Rogobete: „Pacienții vor avea acces rapid la diagnostic și tratament”

„Nu mai așteptăm alți 35 de ani – dezvoltăm acum ambulatoriile de specialitate pentru ca pacienții să aibă acces rapid la diagnostic și tratament, fără internări inutile”, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, care a anunțat lansarea unui nou proiect de investiții în valoare de 120 de milioane de euro, finanțat integral din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Operațional…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Show cu foc: Povestea Medusei, care transforma în piatră pe oricine o privea

Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Spectacol cu foc: Povestea Medusei, monstrul cu păr de șerpi care transforma în piatră pe oricine îi privea ochii.
Potrivit mitologiei, Medusa, una dintre cele trei Gorgone era o creatură cu păr de șerpi și un aspect înfricoșător, iar oricine îi privea ochii se transforma în piatră.
Totuși, inițial, Medusa a fost o femeie frumoasă. Potrivit legendei, după ce a fost violată de Poseidon într-un templu al zeiței Atena, aceasta a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO: Parada cu torțe, printre cele mai așteptate momente ale Festivalului Roman Apulum de la Alba Iulia

Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia: Parada cu torțe cu peste 300 de reenactori, printre cele mai așteptate momente din ziua a doua.
Momentul de încheiere a celei de a doua zi a festivalului are loc pe Strada Mihai Viteazul.
Totuși, Festivalului Roman Apulum continuă și duminică, 17 august cu mai multe momente speciale, după următorul program:
Program. Duminică, 17 august
10:30 – 17:00 Tabăra antică
- ateliere militare și meșteșugărești (Medicină antică,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Accident grav la Aghireșu. Tânăr în stare critică după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac

Pompierii din cadrul Gărzii Aghireșu au intervenit sâmbătă seară la un accident rutier grav produs în localitatea Aghireșu.
La fața locului au ajuns o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD. La locul accidentului au găsit un autoturism avariat, ieșit în afara părții carosabile. Ocupanții fuseseră scoși din mașină de localnici înainte de sosirea salvatorilor.
Un tânăr a fost grav…
Citește mai mult pe Cluj24.ro