Cantitățile de apă vor depăși, în perioade scurte de timp sau prin acumulare, 15…25 l/mp și izolat 40…60 l/mp.
EVENIMENT
AVERTIZARE meteo: Sunt anunțate căderi de grindină, descărcări electrice și furtuni puternice în toată ţara. Temperaturile scad cu aproape 15 grade

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare meteo de vreme rea pentru majoritatea regiunilor țării. Potrivit ANM, în aproape toată țara vor fi căderi de grindină, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie și averse torențiale. De asemenea, temperatura va scădea brusc, cu cel puţin 10-15 grade.
Citește și Cod galben de vânt puternic, cu viteze de peste 90 km/h, în zona de munte a judeţelor Prahova, Argeş şi Dâmboviţa
ANM informează că, începând cu astăzi, 5 mai 2019, ora 15 şi până pe 8 mai, toată România sa va afla sub ameninţarea unor fenomene meteo deosebite. Se vor înregistra perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, iar în cea mai mare parte a țării se vor manifesta averse cu caracter torențial, frecvente descărcări electrice, vijelii și căderi de grindină.
Fenomenele meteo periculoase vor fi mai frecvente și mai intense în după-amiaza zilei de duminică (5 mai) și în noaptea de duminică spre luni (5/6 mai) în majoritatea regiunilor, iar în cursul zilelor de luni și marți (6 și 7 mai) îndeosebi în sudul, estul și centrul țării.
Citește și VIDEO: Prăpăd la Dorohoi, după ce oraşul a fost lovit puternic de grindină
De asemenea, vremea se va răci accentuat, luni (6 mai) în vestul și nordul țării, iar marți (7 mai) și în celelalte regiuni.
La munte, începând din noaptea de luni spre marți (6/7 mai), precipitațiile vor fi mixte, iar la altitudini de peste 1800 m va ninge și vântul va avea intensificări, cu rafale de 60 – 70 km/h, spulberând zăpada.
Urmărește știrile romania24.ro pe Google News


Un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane a avut loc, duminică după-amiază în localitatea Măgurele, județul Bistrița-Năsăud.
Potrivit IPJ Bistrița-Năsăud, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pentru efectuarea de verificări, ca urmare a unui accident rutier, produs pe Drumul Județean 154, în localitatea Măgurele.
Din primele date, un bărbat de 59 de ani, din Baia Mare, în timp ce conducea o motocicletă, a pierdut controlul și s-a răsturnat. În urma accidentului, bărbatul a fost rănit și transport la spital pentru îngrijiri medicale.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Cercetările continuă, urmând a fi stabilite cauza și împrejurările în care a avut loc evenimentul.
EVENIMENT
Accident cu șase victime într-o localitate din Timiș. Coliziune între un microbuz și o autoutilitară

Un accident rutier soldat cu rănirea a șase persoane a avut loc, duminică după-amiază în localitatea Dudeștii Noi, județul Timiș. În eveniment au fost implicate un microbuz și o autoutilitară.
Potrivit IPJ Timiș, un bărbat, în vârstă de 31 de ani, a condus un microbuz pe strada Calea Timișoarei din localitatea Dudeștii Noi, iar la intersecția cu strada Calea Sânandreiului a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 44 ani, care circula regulamentar.
În urma impactului a rezultat rănirea celor doi conducători auto, precum și a 4 pasageri din microbuz, două femei de 44 și 50 de ani și doi bărbați de 46 și 38 de ani.
A fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Un incident grav s-a produs, duminică după-amiază la un ștrand din municipiul Piatra Neamț. Un bărbat și-a pierdut viața după ce s-a înecat.
Potrivit IPJ Neamț, un bărbat s-a înecat la ștrand acesta resuscitat la fața locului de salvamari și de echipajul medical.
UPDATE ora 14.50: Bărbatul a decedat
La data de 3 iulie, în jurul orei 13.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au fost sesizați cu privire la faptul că, un bărbat a fost scos din piscină, din Ștrandul Piatra Neamț, în stare de inconştienţă.
La faţa locului s-a deplasat un echipaj medical, care a efectuat manevre de resuscitare persoanei, însă a fost constatat decesul.
Corpul bărbatului a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Neamț în vederea efectuării necropsiei şi stabilirii cu exactitate a cauzei decesului.
Polițiștii efectuează în continuare verificări pentru stabilirea identității bărbatului.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă, pentru a se stabili, cu exactitate, circumstanțele producerii acestui evenimen
Bărbatul în vârstă de aproximativ 65 de ani ar fi coborât pe scară, în zona bazinului unde adâncimea este de 3 metri, fiind observat pe fundul bazinului și scos la suprafață de salvamari și oamenii care se aflau la piscină.
Acesta nu era însoțit de alte persoane și nu se cunosc, până în prezent, detalii cu privire la identitatea acestuia.
În continuare este resuscitat de echipajul medical, aflat la fața locului.
aproximativ 65 de ani

Administrația Națională de Meteorologie a emis, duminică după-amiază, o avertizare cod galben de vreme rea pentru zone din județul Teleorman.
Avertizarea este valabilă până la ora 14:30.
Potrivit meteorologilor, se vor semnala descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, izolat grindină de mici dimensiuni, averse
Județul Teleorman: Alexandria, Orbeasca, Țigănești, Poroschia, Buzescu, Călinești, Băbăița, Nanov, Vitănești, Măgura, Suhaia, Brânceni, Mavrodin, Viișoara;