EVENIMENT
AVERTIZARE nowcasting Cod portocaliu de furtuni în zona de munte a județului Bihor. Cod galben de furtuni în alte zone din țară
Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți, 6 octombrie, o avertizare nowcasting cod portocaliu de furtuni pentru zona de munte a județului Bihor. De asemenea, sunt in vigoare mai multe avertizări cod galben de vreme rea în mai multe zine din țară.
Potrivit meteorologilor, până la ora 12.30, în zona de munte a județului Bihor se vor semnala averse ce vor depăși local 35...40 l/mp,însoțite de descărcări electrice.
Meteorologii au emis o avertizare cod galben valabilă până la ora 17:00, în zona județului Tulcea. Se vor semnalalocal și temporar intensificări ale vântului cu viteze, la rafală, de 55...65 km/h
Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată și ploi însemnate cantitativ

De asemenea, până la ora 18:00, nstabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată în zonele de deal și de munte din Maramureș, Transilvania, cea mai mare parte a Olteniei și Moldovei și nord-vestul Munteniei.
Vor fi averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși 25...35 l/mp și izolat 40...60 l/mp.
De asemenea, până miercuri, 07 octombrie, ora 06:00 va fi instabilitate atmosferică temporar accentuată în sudul și estul Munteniei, cea mai mare parte a Dobrogei și local în Moldova.
Vor fi perioade cu averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, vijelii și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși local 25 l/mp și izolat 40 l/mp.
EVENIMENT
U Cluj se califică în sferturile Cupei României. „Șepcile roșii” își asigură locul după victoria cu Oțelul Galați
Universitatea Cluj a primit miercuri vizita formației Oțelul Galați, în cel mai așteptat duel al zilei din ultima etapă a grupelor Cupei României. Partida, cu miză importantă pentru calificare, a început la ora 20:00 și a fost una intensă între două echipe aflate în lupta directă pentru primele locuri.
Meciul de calificare disputat pe stadionul Cluj Arena s-a încheiat cu victoria echipei clujene la un scor de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Avertisment DNSC: Emailuri false trimise în numele OSIM cer plăți urgente și amenință cu pierderea mărcilor înregistrate
Emailuri frauduloase prin care se solicită achitarea urgentă a unei "taxe de înregistrare" sunt trimise în numele Oficiului de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), avertizează Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC).
Prin intermediul acestor emailuri frauduloase, destinatarii sunt informați că trebuie să achite urgent o "taxă de înregistrare/menținere a mărcii", sub amenințarea pierderii drepturilor asupra mărcilor deținute, potrivit DNSC.
Cum poți...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Adrian Câciu atacă „modelul Oradea” al lui Bolojan. Fostul ministru susține că 75% din bugetul orașului vine din bani de la stat
Fostul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, Adrian Câciu (PSD), contestă miercuri imaginea Oradei drept exemplu de eficiență administrativă și autofinanțare, afirmând că analiza bugetului local ar arăta că majoritatea veniturilor provin din transferuri de la bugetul de stat.
Acesta a publicat declarații critice și trimiteri către documentele oficiale ale Primăriei Oradea, susținând că...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia au discutat cu polițiștii despre consecințele alegerilor greșite
Elevii Colegiului Militar "Mihai Viteazul" din Alba Iulia au discutat cu polițiștii despre violență și consecințele unor alegeri greșite.
"Cât de subțire este linia dintre siguranță și risc, unde poate duce o alegere greșită, un comportament neadecvat sau violența și care sunt riscurile și urmările consumului de tutun, alcool și substanțe psihoactive, au fost câteva dintre întrebările la care polițiștii Biroului Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție...
Citește mai mult pe Alba24.ro
