Connect with us

EVENIMENT

Avertizări de furtuni severe și grindină, în peste jumătate de țară

Publicat

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a transmis vineri noi avertizări de vreme rea. Potrivit meteorologilor, 25 de județe vor fi sub avertizare Cod portocaliu de ploi torențiale, furtuni și grindină, până sâmbătă dimineață.

Vineri între orele 10.00 – 23.00 este în vigoare o alertă Cod galben. În nordul Moldovei, jumătatea de vest a Munteniei, sudul Crișanei, sud-vestul Transilvaniei și pe arii restrânse la munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale
vântului și izolat grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși local 25…35 l/mp.

Fenomene specifice instabilității atmosferice se vor semnala pe alocuri și în celelalte regiuni.

Pentru același interval meteorologii au emis o avertizare Cod portocaliu și anunță în Transilvania, Maramureș, Dobrogea, local în Moldova, Muntenia și în jumătatea de nord a Crișanei averse torențiale, descărcări electrice și pe alocuri vijelii și grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 35…50 l/mp și izolat peste 60…70 l/mp.

Avertizarea Cod portocaliu vizează județele: Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Suceava, Bistrița-Năsăud, Neamț, Harghita, Mureș, Brașov, Covasna, Prahova, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Bacău, Vaslui, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța și Călărași.

Bucureștiul va fi sub Cod galben.

Ploi abundente se vor semnala și în restul Munteniei și Moldovei, dar pe arii mai restrânse.

Apoi, de la ora 23.00 până sâmbătă la ora 10.00, va intra în vigoare o altă alertă Cod galben. În Maramureș, nordul Crișanei și al Transilvaniei și local în Moldova, instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată și se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și izolat grindină.

Județele vizate, în acest caz, sunt Satu Mare, Maramureș, Sălaj,Bihor, Cluj, Bistrița-Năsăud, Suceava, Neamț, Botoșani, Iași și Vaslui.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și izolat 40…50 l/mp.

Vremea se va menține în general instabilă și în următoarele zile. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Studenții Ligii Studenților din Alba Iulia au protestat față de intenția Guvernului de a tăia bursele. Ce nemulțumiri au

Publicat

video: studenții ligii studenților din alba iulia au protestat față

Liga Studenților din Alba Iulia a ieșit în stradă și a protestat față de intenția de a scădea bursele. Mai exact variata Guvernului este scăderea fondului alocat burselor cu aproximativ 40%, iar asta implicit ar duce scăderea numărului de beneficiari.

Drept urmare, joi, 26 iunie 2025, Liga Studenților din Alba Iulia (LSUA) a protestat față de intenția guvernanților. Aceștia au ieșit în stradă, mai exact în fața Obeliscului ”Horea, Cloșca și Crișan”, unde au afișat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Studenții au ieșit în stradă la Cluj, nemulțumiți că se taie din burse. „Guvernul a calculat, educația e de vină”

Publicat

studenti protest burse 3 scaled.jpg

Peste 200 de studenți protestează în centrul Clujului, nemulțumiți de faptul că ministrul clujean al Educației, Daniel David, a anunțat modificarea radicală a programului de burse, măsură luată în contextul crizei economico-financiare și al eforturilor asumate de Guvern pentru redresarea bugetară.

Practic, fondul pentru burse va fi redus, la fel ca și numărul celor care vor beneficia de acestea, iar bursele sociale vor trece la autoritățile locale.

Protest al…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Caniculă până în weekend și furtuni, vineri, în Alba și alte județe. Avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu. Zonele vizate

Publicat

atenționări cod galben de furtuni și caniculă în alba și

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat avertizările de caniculă și a emis și atenționare de furtuni. Până sâmbătă, inclusiv, va fi foarte cald, atât în Alba, cât și în alte județe. Vineri sunt anunțate condiții de instabilitate atmosferică.

Atenționare Cod Galben: de joi, 26 iunie ora 10.00 până vineri, 27 iunie ora 10.00 – val de căldură persistent, caniculă și disconfort termic ridicat

În Crișana, cea mai mare parte a Transilvaniei și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Drapelul României, arborat pe cel mai înalt vârf din județul Alba, de jandarmii montani din Șugag

Publicat

video: drapelul româniei, arborat pe cel mai înalt vârf din

Drapelul României a fost arborat pe cel mai înalt vârf din județ de jandarmii montani din Șugag, respectiv pe Vârful lui Pătru. 

”Cu ocazia Zilei Drapelului Național, jandarmii din cadrul Postului Montan Șugag au ales să marcheze acest moment printr-un gest de profund respect față de simbolurile naționale: arborarea tricolorului românesc pe Vârful lui Pătru (2130 metri), cel mai înalt punct din județul Alba, situat în Munții Șureanu, parte a Carpaților Meridionali” au…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe