EVENIMENT
Azi la Timișoara, mâine-n toată țara. Inițiativă inedită la Timișoara
Preşedintele Asociaţiei pentru ATI „Aurel Mogoşeanu”, dr. Dorel Săndesc, iniţiatorul Maratonului Vaccinării de la Timişoara, a anunţat, duminică seara, că în cadrul ediţiei a doua a evenimentului, destinată rapelului celor vaccinaţi la sfârşitul lunii aprilie cu serul Pfizer, se vor putea administra şi vaccinuri Johnson&Johnson, în doză unică, celor încă nevaccinaţi.
De asemenea, populaţia care se va prezenta la imunizare în perioada 14-17 mai, la Centrul Regional de Afaceri Timişoara (CRAFT), va beneficia, în premieră naţională, de un screening al stării de sănătate.
„A doua ediţie a Maratonului Vaccinării de la Timişoara, proiect care a dat tonul unor acţiuni similare la nivel naţional, vine, pe lângă rapelul asigurat celor vaccinaţi cu prima doză de Pfizer, cu două noutăţi, şi anume, vaccinare cu Johnson&Johnson pentru cei nevaccinaţi încă, vaccin care necesită o singură doză (fiind singurul vaccin care asigură sinteza optimă de vaccin după o doză), precum şi un screening al stării de sănătate a populaţiei – în premieră naţională, în cadrul unui maraton al vaccinării -, prin efectuarea de teste de depistare a unor patologii cronice la persoanele cu factori de risc”, arată dr. Dorel Săndesc, într-o postare pe facebook.
Sala Polivalentă a Centrului Regional de Afaceri Timişoara (CRAFT) va redeveni centrul Maratonului Vaccinării în perioada 14 – 17 mai, unde se va administra doza de rapel celor cărora li s-a administrat primul ser Pfizer în perioada 23 – 25 aprilie.
În acest sens, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş a adoptat o hotărâre în baza căreia s-a aprobat schimbarea temporară a destinaţiei actuale a Sălii Polivalente începând de luni, 10 mai, pentru a se amenaja fluxurile necesare.
În prima etapă a Maratonului Vaccinării au fost imunizate 6.722 de persoane pe durata a 64 de ore. AGERPRES
EVENIMENT
Ceremonie solemnă la Aiud: Inaugurarea Monumentului Eroilor Români și a Victimelor Comunismului
Ceremonie solemnă la Aiud: Inaugurarea Monumentului Eroilor Români și a Victimelor Comunismului va avea loc pe 30 noiembrie 2025.
Primăria Municipiului Aiud anunță organizarea unei ceremonii cu o profundă semnificație istorică și simbolică, dedicată cinstirii eroilor români și victimelor regimului comunist.
Vezi și: VIDEO: ”Zarca Aiudului”, locul în care sute de deținuți politici au murit în comunism. Lecție dură de istorie cu preotul Soponaru
Evenimentul va avea loc…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Lideri europeni în neuroştiinţe, neurologie, cardiologie şi politici de sănătate dezbat la Cluj-Napoca, în perioada 24-25 noiembrie, viitorul medicinei româneşti prin Strategia Naţională pentru Combaterea Bolilor Cardiovasculare şi Cerebrovasculare (SNCBCC)
Dafin Mureşanu: SNCBCC, una dintre cele mai importante realizări
Preşedintele Federaţiei Europene a Societăţilor de Neuroreabilitare (EFNR)…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: 50 de ani de la înființarea Episcopiei de Alba Iulia. Moment aniversar, în incinta ansamblului Catedralei Încoronării
50 de ani de la înființarea Episcopiei de Alba Iulia au fost marcați marți, 25 noiembrie, în incinta ansamblului Catedralei Încoronării din municipiu. Momentul a reconfirmat legătura puternică pe care acest oraș o are cu tradiția ortodoxă din Transilvania. Totodată, s-a împlinit o jumătate de secol de la constituirea Adunării Eparhiale, desfășurată la 25 noiembrie 1975, în Catedrala Reîntregirii.
Programul evenimentului a cuprins un moment de rugăciune, în semn de mulțumire…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când vor fi repetiții pentru parada militară de Ziua Națională de la Alba Iulia. Restricții de circulație în municipiu
Sâmbătă, 29 noiembrie, vor fi repetiții pentru parada militară de la Alba Iulia din 1 Decembrie. Forțele militare și autospecialele de luptă vor parcurge traseul pregătit pentru evenimentul de luni, de Ziua Națională.
Repetițiile sunt programate să se desfășoare în intervalul orar 12.30-16.30. Dacă vor fi condiții meteo favorabile, va fi și survol aerian, cu elicoptere și avioane.
Traseul pe care se vor deplasa coloanele militare include Bulevardul Încoronării, Bulevardul…
Citește mai mult pe Alba24.ro




