Connect with us

ACTUALITATE

Bani europeni pentru primăriile din România care vor internet gratuit în spații publice

Publicat

internet

Comisia Europeană (CE) lansează, începând de joi, 4 aprilie, un nou apel pentru finanţarea de către administraţiile locale a reţelelor de acces la internet de tip Wi-Fi „hotspot’, a anunţat, miercuri, Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), într-un comunicat de presă transmis AGERPRES.

„Începând din data de 4 aprilie 2019, ora 14:00, Comisia Europeană lansează un nou apel pentru depunerea de cereri de finanţare de către administraţiile locale în vederea instalării unor puncte de acces public şi gratuit la internet fără fir în cadrul programului WiFi4EU. Programul WiFi4EU (…) lansat de Comisia Europeană oferă bonuri în valoare de 15.000 euro, pe care administraţiile locale le pot folosi pentru a instala puncte de acces Wi-Fi în spaţii publice, de exemplu în biblioteci, muzee, parcuri sau pieţe publice”, notează arbitrul pieţei telecom.

Noua etapă este cea de-a doua dintre cele cinci campanii de depunere a cererilor, care vor fi lansate până la sfârşitul anului 2020.

În acest context, administraţiile considerate eligibile vor primi un voucher în valoare de 15.000 de euro pentru a instala un hotspot Wi-Fi funcţional în termen de un an şi jumătate de la acordarea acestuia. Voucherul va acoperi costurile echipamentului Wi-Fi şi instalarea hotspoturilor în spaţii publice.

Potrivit sursei citate, administraţiile care primesc un voucher vor trebui să plătească pentru conectivitate (abonament la internet) şi întreţinerea echipamentului pentru a oferi conectivitate Wi-Fi gratuită şi de calitate superioară timp de cel puţin trei ani.

Programul este dedicat municipalităţilor din întreaga Uniune Europeană sau asociaţiilor de municipalităţi care acţionează în numele acestora, iar pentru a fi eligibili, solicitanţii trebuie să fie înregistraţi pe portalul WiFi4EU.eu. Selecţia câştigătorilor se va face pe principiul „Primului venit”.

Lista administraţiilor locale a fost convenită cu fiecare stat membru şi este disponibilă ca referinţă, astfel încât municipalităţile sau asociaţiile să poată verifica dacă sunt eligibile să se înregistreze sau să îşi depună candidatura.

Reţelele finanţate prin intermediul programului WiFi4EU vor fi gratuite, fără publicitate şi nu vor colecta date cu caracter personal. Finanţarea va fi acordată numai acelor reţele care nu se vor suprapune cu oferte gratuite, publice sau private, deja existente şi cu o calitate similară în acelaşi spaţiu public.

Până în anul 2020 sunt puse la dispoziţie 120 de milioane de euro din bugetul UE pentru finanţarea echipamentelor necesare în scopul de a furniza servicii Wi-Fi publice gratuite în aproximativ 8.000 de localităţi din toate statele membre, precum şi în Norvegia şi Islanda. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Zâmbete, prietenii și recunoștință la finalul Școlii de Vară „Bucuria copiilor” de la Parohia Pacea, Botoșani

Publicat

foto: zâmbete, prietenii și recunoștință la finalul Școlii de vară

Publicitate

Cu ochii sclipind de bucurie și inimile pline de amintiri, zeci de copii au spus, vineri, „la revedere” Școlii de Vară „Bucuria copiilor”, organizată de Parohia Pacea în perioada 1–15 august. Au fost două săptămâni în care curtea bisericii a răsunat de râsete, cântece și pași mici, grăbiți, către descoperire și învățare.

Programul a fost gândit ca un cadru sigur și cald în care copiii să-și petreacă o parte din vacanță în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer băut, depistat de polițiști la Hudești. Bărbat din Iași, cercetat penal

Publicat

Șofer băut, depistat de polițiști la hudești. bărbat din iași,

Publicitate

Un bărbat din județul Iași s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins la volan sub influența alcoolului, pe raza comunei Hudești. Incidentul s-a petrecut pe 16 august 2025, în cadrul unei acțiuni de control rutier desfășurate de polițiști.

Autoturismul condus de acesta a fost oprit pentru verificări de rutină. La testarea cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o valoare de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat, peste limita legală pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Când vor avea loc examenele de Evaluare și Bacalaureat în 2026. Ministerul Educației a lansat în dezbatere publică noi calendare

Publicat

de ce nu sunt plătiți profesorii pentru simulările examenelor naționale

Publicitate

Ministerul Educației a lansat în consultare publică două proiecte de ordin care vizează direct milioane elevii și profesorii din România. Primul proiect stabilește modul de organizare și desfășurare a Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, iar cel de-al doilea reglementează desfășurarea examenului de Bacalaureat din anul 2026.

În documente sunt incluse atât propunerile de calendare pentru probele scrise și orale, cât și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lemn confiscat la Ibănești: Șofer din Suceava prins fără cu lemne fără acte, amendat de polițiști

Publicat

lemne.jpg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ibănești au desfășurat, la finalul săptămânii trecute, o acțiune de control pe linia transportului de material lemnos.

Pe drumul județean DJ 291 D, oamenii legii au oprit pentru verificări o autoutilitară condusă de un tânăr din județul Suceava. În urma controlului efectuat asupra compartimentului de marfă, polițiștii au descoperit că șoferul transporta peste un metru cub de lemn.

Materialul lemnos…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe