EVENIMENT
Bărbat accidentat grav, după ce a fost prins sub o cupă de agregate minerale, la o balastieră din Dâmbovița
Un bărbat a fost grav accidentat, miercuri, după ce a fost prins sub o cupă de agregate minerale la o balastieră din localitatea dâmboviţeană Potlogi, informează IPJ Dâmboviţa.
„La o balastieră un bărbat a fost accidentat grav după ce ar fi fost prins sub o cupă de agregate minerale. În prezent i se fac manevre de resuscitare. Se efectuează cercetarea la faţa locului. Urmează să se stabilească cu exactitate toate împrejurările evenimentului”, precizează IPJ Dâmboviţa.
Bărbatul a fost preluat de un elicopter şi transportat la un spital din capitală.
„La faţa locului a ajuns un echipaj SMURD, de la Garda Potlogi, care a acordat ajutor medical de urgenţă, inclusiv resuscitare, după care bărbatul a fost predat echipajului medical de pe elicopterul SMURD, fiind transportat la Spitalul Floreasca din Bucureşti”, a mai informat ISU Dâmboviţa. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Imnul României, HUIDUIT de ”patrioți” la Alba Iulia, la pachet cu Bolojan. Momente fără precedent în orașul Marii Uniri
Imnul României a fost huiduit de ”patrioți” la Alba Iulia, de Ziua Națională. O mare de simpatizanți AUR și Călin Georgescu, au generat un moment fără precedent în orașul Marii Uniri.
Au huiduit pe muzica Imnului Național. Fluierăturile au început înainte de parada miliatară, la apariția premierului Ilie Bolojan.

La sosire, premierul a fost huiduit puternic. Amintim că la Alba Iulia sunt mii de susținători…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Avem în imagini prima hartă oficială a României Mari (arhiva cluj24), editată imediat după Marea Unire din 1 Decembrie 1918. Harta a fost tipărită în 15 februarie 1919, la două luni de la Marea Unire. Pe ea figurează, cu hărţi detaliate, oraşe din România de la acea dată. Printre ele se numără Cluj şi Cernăuţi, ultimul, acum, în Ucraina.
Hartă cu graniţa cu Ungaria haşurată
Graniţă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO Parada militară de 1 Decembrie 2025 la Alba Iulia: peste 1000 de militari, vehicule blindate, elicoptere, avioane
Parada militară de 1 Decembrie 2025 de la Alba Iulia: Unul dintre cele mai spectaculoase evenimente organizate de Ziua Națională a României se desfășoară pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din municipiu. Peste 1000 de militari, aliați UE, trupe NATO participă la parada militară.
Municipiul este survolat de elicoptere IAR 330 M, IAR 330 PUMA NATO și avioane F-16 Fighting Falcon.
Parada militară de 1 Decembrie 2025 la Alba Iulia
La Alba Iulia este prezent și premierul Ilie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbatul care l-a trimis pe Călin Georgescu la Moscova, de 1 Decembrie, la Alba Iulia, susține că a fost agresat
Bărbatul care l-a trimis pe Călin Georgescu la ”Moscova” când acesta a coborât din mașină, la Alba Iulia, susține că a fost agresat de fanii lui Georgescu.
Momentul s-a petrecut chiar în timp ce Georgescu ieșea din autoturism. Atunci bărbatul, Adrian Băzăvan, a scos o hârtie, pe care scria ”Marș la Moscova”.
Pe pagina sa de Facebook, acesta a scris că „Am fost bătut si lovit pentru ca am îndrăznit să-mi exprim opinia, civilizat: Călin Georgescu este un…
Citește mai mult pe Alba24.ro




