Connect with us

EVENIMENT

Bărbat din Iași, arestat preventiv după ce în repetate rânduri şi-a violat soţia şi şi-a agresat copiii

Publicat

femeie-catuse-arestata-inchisoare-300x169

Un bărbat din municipiul Iaşi a fost arestat preventiv pentru viol, agresiune sexuală şi rele tratamente aplicate minorilor, după ce în repetate rânduri şi-a violat soţia şi şi-a abuzat cei şapte copii minori.

Potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi, în luna iulie, pe fondul consumului exagerat de alcool, bărbatul şi-a violat soţia, pe care anterior a ameninţat-o cu un cuţit, iar cel puţin în perioada toamnei anului 2018 până în luna iulie 2019, în repetate rânduri, fără a se putea stabili datele, acesta a întreţinut raporturi sexuale cu soţia sa, pe care o ameninţa sau nu cu un cuţit, în prezenţa celor şapte copii minori, faptele întrunind elementele constitutive a şapte infracţiuni de corupere sexuală.

"Din toamna anului 2018 până în luna iulie 2019, fără a se putea stabili dată exactă a fiecărui act material, deşi era tatăl copiilor şi i-ar fi revenit obligaţia de îngrijire, creştere şi educare, i-a supus unor acte de natură sexuală, profitând de imposibilitatea lor de a-şi exprima voinţa, faptele întrunind elementele constitutive ale infracţiunii de agresiune sexuală. (...) Inculpatul, de la naşterea fiecăruia dintre cei şapte copiii cu vârste cuprinse între 11 ani şi 1 an, dar mai ales din toamna anului 2018 până în luna iulie 2019, în mod repetat, i-a lovit, înjurat, insultat, înfometat, i-a obligat pe rând să fumeze şi să consume băuturi alcoolice, i-a ameninţat cu cuţitul, şi-a exhibat comportamentul sexual aberant, nu le-a asigurat condiţiile de trai necesare şi nici educaţia corespunzătoare, acţiuni care au pus în primejdie gravă dezvoltarea fizică, intelectuală şi morală a fiecăruia dintre copii, faptele întrunind elementele constitutive a şapte infracţiuni de rele tratamente aplicate minorului", precizează sursa citată.

Inculpatul a fost supus unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se că acesta a avut discernământ în momentul comiterii faptelor.

Cauza a fost investigată împreună cu lucrătorii de poliţie specializaţi în instrumentarea cauzelor cu victime minore din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale - IPJ Iaşi. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Autoritățile locale depind excesiv de transferurile de la bugetul de stat. Premierul Bolojan: România este mult sub media UE

Publicat

autoritățile locale depind excesiv de transferurile de la bugetul de

Premierul Ilie Bolojan a atras atenția joi asupra unor dezechilibre structurale grave în administrația locală. Acesta a subliniat că autoritățile locale depind excesiv de transferurile de la bugetul de stat și au venituri proprii mult sub media Uniunii Europene.

Potrivit premierului, având în vedere datele colectate în ultimii ani despre administrațiile locale din țările UE și comparându-le, rezultă câteva dezechilibre de ansamblu.

Dependență mare de transferurile de la...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. Bani frumoși din afaceri cu morți la Cluj-Napoca. Topul firmelor de pompe funebre

Publicat

cimitir 7.jpg






În Cluj-Napoca, moartea nu e doar o tragedie personală, ci și o afacere sigură, cu cerere constantă și bani care se învârt indiferent de crize sau inflație. În spatele coroanelor, al pomenilor și al promisiunii că „ne ocupăm noi de tot”, firmele de pompe funebre concurează pe o piață unde durerea se traduce rapid în facturi de mii de lei, iar ajutorul de la stat ajunge să fie, de multe ori, moneda principală cu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Premiile Oscar 2026: Nominalizările pentru cea de-a 98-a ediție. Filmul care conduce detașat clasamentul

Publicat

premiile oscar 2026: nominalizările pentru cea de a 98 a ediție. filmul

Nominalizările pentru cea de-a 98-a ediție a Premiilor Oscar au fost anunțate joi, 22 ianuarie, de Academia Americană de Film. Filmul „Păcătoșii” conduce cu 16 nominalizări.

Academia Americană de Film a făcut publice joi dimineață nominalizările pentru cea de-a 98-a ediție a Premiilor Oscar. Filmul „Păcătoșii” a ocupat prima poziție, cu un record de 16 nominalizări, scrie Mediafax.

Filmul apare în categoriile majore, inclusiv cel mai bun film, cel mai bun regizor...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Economiei despre deficitul bugetar: „Deficitul ar fi depășit 10% în 2025 dacă Ciolacu rămânea la guvernare”

Publicat

603877467 1951220788795222 4601762665903095468 n e1769107938914.jpg






Reducerea deficitului bugetar al României la 7,7% nu este o „moștenire” a PSD, ci rezultatul unei politici fiscale responsabile adoptate de actualul guvern, a declarat ministrul Economiei, Irineu Darău, joi, într-o intervenție la Europa FM. Oficialul a respins ferm acuzațiile lansate de PSD, potrivit cărora actuala guvernare ar exagera nivelul deficitului bugetar.

Ministrul Economiei a susținut că cifrele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe