EVENIMENT
Bărbat de 74 de ani, spulberat de tren în Teleorman. A vrut să traverseze calea ferată fără să se asigure
Un bărbat în vârstă de 74 de ani a decedat, sâmbătă seara, după ce a traversat calea ferată din staţia Gălăţeni fără să se asigure şi a fost surprins şi accidentat mortal de un tren, au informat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Teleorman.
Potrivit sursei citate, în jurul orei 18,00, poliţiştii au fost sesizaţi de mecanicul trenului Inter Regio 1835 care circula din direcţia Bucureşti către Craiova cu privire la faptul că, la ieşirea din staţia Gălăţeni, ar fi lovit o persoană.
"Echipa operativă din cadrul Postului Transporturi Feroviare Videle s-a deplasat la faţa locului pentru efectuarea cercetărilor, fiind găsit cadavrul unui bărbat. Acesta a fost identificat în persoana unui localnic în vârstă de 74 ani care a traversat calea ferată fără să se asigure, fiind surprins şi accidentat mortal. În cauză a fost întocmit dosar penal, urmând a fi înaintat Parchetului", au mai precizat reprezentanţii IPJ Teleorman. AGERPRES
Prefectura Județului Cluj atrage atenția cetățenilor asupra pericolelor majore pe care le reprezintă apele înghețate, în contextul temperaturilor scăzute din această perioadă. Deși gheața poate părea solidă, autoritățile subliniază că aceasta se poate rupe în orice moment, punând vieți în pericol.
Reprezentanții instituției avertizează în mod special asupra riscurilor la care sunt expuși copiii și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Excelența, premiată la UBB Cluj-Napoca. Lista celor peste 70 de profesori. Mesajul rectorului Daniel David
Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca a premiat profesorii care s-au remarcat, pe parcursul anului trecut, prin activitatea de excelență în domeniile cercetării, didactic, relația cu societatea și administrativ. Premiile de excelență sunt recunoașterea simbolică a activității puse în slujba valorilor definesc instituția: tradiție și excelență.
„Regulile internaționale ale lumii noastre se...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Piesele trupelor ABBA, The Beatles și Queen, reinterpretate orchestral pe scena Operei Naționale Cluj-Napoca
Concertul Lights & Legends – Symphony va aduce pe scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca muzica inconfundabilă a celebrelor trupe ABBA, The Beatles și Queen, într-o reinterpretare orchestrală amplă, plină de strălucire, dramatism și emoție.
”Va fi o seară gândită special pentru cupluri, familii, pentru iubitorii de muzică pop-rock și pentru cei care vor să ofere în dar cuiva drag o experiență...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților
Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
