Connect with us

ACTUALITATE

Bărbat din Botoșani, reţinut după ce a fost prins transportând 10.000 de pachete de ţigări de contrabandă

Publicat

Un bărbat de 34 de ani, din municipiul Dorohoi, a fost reţinut de poliţiştii din Botoşani, după ce a fost prins în flagrant în timp ce transporta cu o autoutilitară aproximativ 10.000 de pachete de ţigări de contrabandă, a declarat duminică, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Poliţie Judeţean Botoşani, Maria Carp.

Potrivit sursei citate, maşina cu ţigări nu a oprit la semnalele unor poliţişti, iar, după ce a fost urmărită în trafic, a fost interceptată pe Bulevardul George Enescu din Botoşani. Imediat după ce a oprit maşina, şoferul, dar şi un pasager de pe scaunul din dreapta au fugit. Poliţiştii au reuşit prinderea unuia dintre ei, fiind în căutarea celui de-al doilea.

„Conducătorul auto nu a respectat semnalele regulamentare de oprire efectuate de poliţişti, organele de ordine procedând la urmărirea acestuia în trafic, fiind interceptat pe Bulevardul George Enescu. Întrucât la observarea poliţiştilor ocupanţii au părăsit în fugă locul faptei, colegii din cadrul biroului de ordine publică au pornit în urmărirea lor şi au reuşit prinderea unuia dintre ei. Acesta a fost condus la sediul Poliţiei municipiului Botoşani pentru audieri. De asemenea, autovehiculul respectiv a fost ridicat de poliţişti în vederea continuării cercetărilor, în interiorul acestuia fiind identificate mai multe colete susceptibile a conţine ţigarete provenite din activităţi de contrabandă”, a afirmat Carp.

Asupra bărbatului reţinut a fost găsită şi o sumă de aproximativ 10.000 de euro. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Pachetul 2 de măsuri fiscale va fi împărțit în 5 pachete mai mici

Publicat

pachetul 2 de măsuri fiscale va fi împărțit în 5

Publicitate

Pachetul 2 de măsuri fiscale va fi împărțit în cinci pachete mai mici, iar Guvernul își va asuma răspunderea pe fiecare în parte, pentru a evita riscul să fie picate de CCR, informează alba24.ro. 

„S-a decis astăzi în grupul de lucru de la Guvern să mergem pe cinci pachete separate. Există și precedent, pe vremea domnului Boc a mai fost un moment în care s-a mers în Parlament cu două proiecte separate.

Mergem cu toate cinci împreună. Este…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiuni de control pe acumulările Rogojești și Bucecea: Amenzi pentru braconaj piscicol și încălcarea regulamentului sitului Natura 2000

Publicat

acțiuni de control pe acumulările rogojești și bucecea: amenzi pentru

Publicitate

Autoritățile din Botoșani au desfășurat astăzi o amplă acțiune de inspecție și control pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din domeniul piscicol. La verificări au participat echipe mixte din partea Gărzii de Mediu Botoșani, Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură – Serviciul Regional Moldova și Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani.

Acțiunile s-au derulat în cadrul Ariei de protecție specială avifaunistică…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (381)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (381)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 

DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

Ştefan Cazimir, în „România literară” nr. 21 din 2020, face o tipologie în care încadrează purtătorul unei măşti: 1. îl identifică – îi asigură un loc în sânul acesteia; 2. îl simplifică – îl eliberează de trăsăturile accidentale, îl reduce la esenţă; 3. îl amplifică – sporeşte forţa de comunicare a purtătorului”;

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doliu în Havârna: Familie sfâșiată de durere și o întreagă comunitate marcată de dispariția prematură a tânărului Armand Petrescu, în urma unui accident cumplit

Publicat

doliu în havârna: familie sfâșiată de durere și o întreagă

Publicitate

Comunitatea din Havârna este cuprinsă de durere după tragicul accident produs miercuri dimineață, în urma căruia și-a pierdut viața un tânăr de numai 20 de ani. Armand Petrescu, din satul și comuna Havârna, a trecut fulgerător la cele veșnice, lăsând în urmă o familie sfâșiată de durere și o întreagă comunitate marcată de pierderea sa.

În aceste clipe de neînchipuită suferință, părinții Cristina și Cristian, sora sa Otilia,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe