EVENIMENT
Bărbat din Brăila, cercetat pentru că a construit ilegal un debarcader pentru acostarea ambarcaţiunilor
Un bărbat în vârstă de 43 de ani din Brăila este subiectul unei anchete pentru construirea ilegală, pe malul stâng al fluviului Dunărea, a unui debarcader destinat acostării ambarcațiunilor.
Cazul a fost descoperit de poliţiştii Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Galaţi – Postul de Poliţie Transporturi Navale Brăila, în urma unei verificări efectuate la un debarcader de acostare ambarcaţiuni, aflat în zona km 175+750, malul stâng al Dunării, unde erau acostate mai multe ambarcaţiuni de agrement.
„Poliţiştii l-au identificat pe proprietarul debarcaderului, un bărbat de de 43 de ani, din municipiul Brăila, care, în perioada 2021-2023, ar fi construit şi amplasat la malul stâng, în albia minoră a fluviului Dunărea, zona km.175+750, un debarcader de acostare ambarcaţiuni. Totodată, acesta ar avea ca obiect acostarea ambarcaţiunilor de agrement care aparţin persoanelor din localitatea Brăila, judeţul Brăila, fără a deţine aviz şi autorizaţie emisă de Administraţia Naţională Apele Române”, se arată într-un comunicat de presă remis de Direcţia de Poliţie Transporturi.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru executarea, modificarea sau extinderea de lucrări, construcţii ori instalaţii pe ape sau care au legătură cu apele, fără avizul legal ori fără notificarea unei astfel de lucrări. Agerpres
EVENIMENT
Poliția și DSVSA Cluj fac „curățenie” în transporturile alimentare. Amenzi de 32.000 de lei în Dej și comunele învecinate
Polițiștii clujeni, împreună cu inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Cluj, au desfășurat pe 12 decembrie o acțiune în municipiul Dej și comunele arondate, având ca scop protejarea sănătății publice și siguranța alimentelor.
În intervalul orar 09:00–13:00, au fost verificate 18 autovehicule.
Amenzi de 32.000 de lei
În urma controalelor, au fost aplicate 8…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un tânăr din Lunca Mureșului s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis. Acesta a fost oprit de polițiști pe o stradă din Ocna Mureș.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, în jurul orei 23.30, polițiștii din Ocna Mureș au au oprit pentru control, pe strada Horia, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din localitatea Lunca Mureșului.
Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Întârziere de un an la lucrările de pe calea ferată Cluj-Oradea. Guvernul nu poate avansa un termen de finalizare
Proiectul de electrificare a liniei de cale ferată dintre Oradea și Cluj-Napoca înregistrează o întârziere de aproximativ un an, cauzată în principal de probleme de proiectare, a declarat premierul Ilie Bolojan.
Tronsonul Huedin–Aleșd, principalul blocaj
Potrivit șefului Guvernului, cele mai mari dificultăți sunt pe tronsonul Huedin–Aleșd, unde întârzierile de proiectare au depășit un an, blocând…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un bărbat din Blaj a fost reținut de polițiști, fiind cercetat pentru furt. Acesta a sustras bani din casa unui localnic.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, polițiștii de investigații criminale din municipiul Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din Blaj, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt.
Din cercetări a reieșit că bărbatul, în data de 1 Decembrie 2025, ar fi pătruns, fără drept, pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro




