Connect with us

EVENIMENT

Bărbat din Brașov, reţinut pentru trafic cu droguri de risc, depistat în urma percheziţiilor la contrabandiştii de ţigări din Făgăraş

Publicat

Un bărbat din Făgăraş a fost reţinut luni şi urmează să fie prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă, după ce poliţiştii braşoveni au descoperit, la domiciliul acestuia, în urma percheziţiilor efectuate săptămâna trecută într-un dosar de contrabandă cu ţigări, o cultură indoor de cannabis a informat, marţi, 8 decembrie, IPJ Braşov.

Conform sursei citate, poliţiştii au declinat competenţa în acest caz DIICOT- Serviciul Teritorial Braşov.

Percheziţiile au fost efectuate după ce poliţiştii s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că doi bărbaţi, în vârstă de 47 ani şi 51 ani, din municipiul Făgăraş, ar fi desfăşurat activităţi comerciale cu ţigări provenite din contrabandă.

În urma celor şase percheziţii domiciliare, poliţiştii au descoperit, atât în interiorul locuinţelor celor două persoane, cât şi în autoturismele deţinute de către acestea, aproximativ 17.560 de ţigarete de diferite mărci, provenite din contrabandă, precum şi aproximativ 6.700 de euro şi 44.470 de lei.

Atât ţigaretele provenite din contrabandă, cât şi sumele de bani au fost indisponibilizate, în vederea continuării cercetărilor.

Conform sursei citate, într-una dintre locaţii, poliţiştii au descoperit o arbaletă, fără a exista documente legale pentru deţinerea acesteia, care a fost ridicată şi predată Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase Braşov, în vederea efectuării de cercetări şi luării măsurilor legale ce se impun.

De asemenea, la domiciliul bărbatului de 47 de ani, a fost descoperită o cultură indoor de cannabis şi instalaţii utilizate pentru dezvoltarea plantelor, fiind declinată astfel competenţa către DIICOT – Serviciul Teritorial Braşov.

Astfel, poliţişti din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Braşov, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul DIICOT – ST Braşov, au ridicat 100 de fire mature cu inflorescenţă, cu aspect şi miros specific plantei de cannabis, 150 de grame de fragmente vegetale, uscate, tip muguri, cu inflorescenţă, cu aspect şi miros specific plantei de cannabis, alte 70 de răsaduri şi instalaţii utilizate pentru cultivarea şi creşterea plantelor indoor, cât şi substanţele şi nutrienţii necesari creşterii acestora, a mai precizat sursa citată.

Cei doi bărbaţi au fost reţinuţi în dosarul de contrabandă cu ţigări, instanţa dispunând măsura arestului la domiciliu, pentru 30 zile.

Luni, bărbatul de 47 de ani a fost reţinut sub aspectul săvârşirii infracţiunii de cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, vânzarea, transportul, procurarea, deţinerea, cumpărarea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, fiind cercetat într-un al doilea dosar de poliţiştii de la BCCO, sub coordonarea unui procuror DIICOT. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

ANAF începe controalele la marii contribuabili. Inspectorii verifică cine nu își plătește corect obligațiile fiscale

Publicat

jalonul din pnrr privind gap ul de tva, modificat cu acordul

ANAF începe controalele la marii contribuabili: Agenția Națională de Administrare Fiscală  a anunțat joi demararea, în perioada imediat următoare, a unei serii de controale fiscale ce vor viza peste 500 de mari contribuabili din diverse domenii de activitate economică.

Controalele vor fi efectuate de structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de competență de la Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili.

Scopul acestor acțiuni îl constituie…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Magia sărbătorilor de iarnă începe mai devreme în Sibiu, la Christmas at the Palace: produse locale și decorațiuni artizanale

Publicat

magia sărbătorilor de iarnă începe mai devreme în sibiu, la

Vineri, pe 14 noiembrie 2025, la Sibiu, începe magia sărbătorilor de iarnă, odată cu deschiderea Christmas at the Palace. Unde? În inima orașului, pe strada Xenopol și în curţile interioare ale Muzeului Național Brukenthal, La Palat.

Christmas at the Palace se va desfășura pe strada Xenopol din Sibiu și în curţile interioare ale Muzeului Național Brukenthal, La Palat, potrivit Sibiu100.ro.

„Christmas at the Palace este pentru Muzeul Brukenthal o ocazie de a aduce magia…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Ambulanțe noi la Cluj, din fonduri PNRR. Flota de urgență se modernizează cu echipamente de ultimă generație

Publicat

ambulante dotare isu cluj.jpg






Clujul își modernizează sistemul de urgență cu ajutorul fondurilor europene. 9 ambulanțe de ultimă generație, finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), au fost livrate joi Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” și Serviciului de Ambulanță Județean Cluj.

Vehiculele, dotate cu aparatură medicală de vârf, vor ajuta echipajele SMURD și SAJ să intervină mai…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Exercițiul NATO, Dacian Fall 25, care a avut loc și în Alba, s-a terminat. Ce spune Nicușor Dan despre securitatea euroatlantică

Publicat

video: comandanții trupelor franceze au explicat cât de important este

Exercițiul Dacian Fall 25, la care au participat peste 5000 de militari români și din 9 state alitate, NATO: Belgia, Bulgaria, Franța, Italia, Luxemburg, Macedonia de Nord, Polonia, Portugalia și Spania, s-a terminat joi, 13 noiembrie la Cincu. 

O bună parte a exercițiului a avut loc și în județul Alba, mai exact în Alba Iulia și la Sântimbru, unde militarii au construit două poduri și pontoane de trecere. 

Președintele Nicușor Dan, a declarat că exercițiul  marchează un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe