EVENIMENT
Bărbat din Galați arestat preventiv după ce a provocat scandal într-un bar şi a spart geamul la o secţie de poliţie
Un bărbat de 30 ani din Galaţi a fost reţinut şi arestat preventiv după ce a provocat scandal într-un bar şi a spart geamul la o secţie de poliţie, informează, vineri, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului (IPJ) Galaţi.
Potrivit sursei citate, poliţiştii Secţiei 3 Poliţie Galaţi au fost sesizaţi cu privire la faptul că în incinta unui bar din cartierul Micro 17 o persoană provoacă scandal, manifestându-se violent.
Poliţiştii au mers la faţa locului, unde au identificat un bărbat, de 30 de ani, stabilind că, pe fondul consumului de alcool, acesta ar fi adresat injurii şi ameninţări cu acte de violenţă lucrătorului comercial, o femeie, de 50 de ani, intenţionând chiar să o lovească, după care s-ar fi dezbrăcat, făcând gesturi obscene în faţa acesteia.
Bărbatul a fost condus la sediul Poliţiei, unde a continuat să aibă un comportament agitat, spărgând geamul ferestrei unei încăperi.
Agresorul a fost reţinut, pentru 24 de ore, fiind cercetat sub aspectul comiterii infracţiunilor de ameninţare, distrugere, ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.
Ulterior, a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Galaţi, cu propunere de arestare preventivă, instanţa de judecată dispunând această măsură preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile. AGERPRES
EVENIMENT
Hidroelectrica, anunț pentru clienți: Întreruperi la facturi, plăți și alte operațiuni, din 1 ianuarie. Care este motivul
Compania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a anunțat că va derula, în perioada 1-20 ianuarie, un proiect pentru digitalizare și creșterea calității serviciilor oferite clienților, operațiune care presupune implementare a unui nou sistem informatic, precum și migrarea bazelor de date, informează, miercuri, compania.
Potrivit sursei citate, noile sisteme informatice vor permite, pe termen mediu și lung, o gestionare mai eficientă a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avertizare ANM: Ninsori în Alba și alte județe din țară, până sâmbătă dimineța. Cod Galben de vânt la munte, până vineri seara
Meteorologii au emis joi avertizări de ploi, ninsori și viscol, valabile în țară până sâmbătă dimineața. Zona montană din județul Alba se află sub Cod Galben de vânt puternic, până vineri seara.
Potrivit ANM, în intervalul 1 ianuarie, ora 10:30 - 3 ianuarie, ora 10:00 sunt așteptate cantități moderate de apă, intensificări ale vântului, viscol la munte, strat de zăpadă și polei.
Aria precipitațiilor se va extinde treptat în vestul, centrul și nord-vestul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Au crescut prețurile la carburanți. Cât costă litrul de benzină și motorină în 1 ianuarie 2026, la Alba Iulia
Au crescut prețurile la carburanți. Șoferii plătesc începând de astăzi mai mult pentru benzină și motorină, după ce prețurile la pompă au crescut cu 33-34 de bani pe litru pentru benzină și 30-31 de bani pe litru pentru motorină.
Pentru un autoturism cu un rezervor de 50 de litri, creșterea se traduce printr-un cost suplimentar de 15 - 17 lei la un plin.
Potrivit Codului Fiscal, de la 1 ianuarie 2026 a fost majorat nivelul accizelor pentru bere, vin și alcool etilic.
Au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Compania de Apă Someș S.A. anunță că noile prețuri/tarife pentru care s-a comunicat intenția de ajustare în cursul lunii decembrie, au intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2026.
Astfel, prețul la apă potabilă este de 7,86 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA), iar tariful de canalizare-epurare este de 8,34 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA).
”Rațiunea necesității de ajustare a prețurilor/tarifelor rezidă în nevoia...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
