EVENIMENT
Bărbat din Galați infectat cu COVID-19, depistat de jandarmi în trafic
																								
												
												
											Un bărbat infectat cu COVID-19 şi aflat în izolare la domiciliu s-a ales cu dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, după ce a fost depistat de jandarmi la volanul autoturismului său în zona carantinată de la Iveşti, informează, luni, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean (IJJ) Galaţi.
Potrivit sursei citate, o patrulă de jandarmerie aflată în serviciu de asigurare a ordinii publice în comuna Iveşti a observat un autoturism care se deplasa pe străzile din localitate şi care, la vederea jandarmilor, şi-a schimbat brusc direcţia de mers.
Jandarmii au interceptat şi oprit autoturismul, iar în urma verificărilor a rezultat faptul că şoferul, un bărbat în vârstă de 43 ani, figurează ca fiind bolnav de COVID-19 şi izolat la domiciliu.
Întrebat despre motivul pentru care a ieşit din izolare, bărbatul a declarat că dorea să ajungă la fiul său pentru a-i da autoturismul.
Bărbatul a fost condus la domiciliul declarat pentru carantină, iar pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, cercetările fiind continuate de către poliţie.
Pentru nerespectarea măsurilor stabilite în zona de carantină din localitatea Iveşti, în acest weekend 17 persoane au fost sancţionate contravenţional, dintre care opt cu amenzi în valoare totală de 13.100 lei şi nouă cu avertisment. Agerpres
EVENIMENT
VIDEO. Concertul de Luminație 2025: „Requiem” de Johann Michael Haydn a răsunat în Cimitirul Central din Cluj
														Tradiția continuă: Scena Urbană a organizat și în acest an concertul de Luminație, un eveniment care a devenit deja parte din identitatea culturală a Clujului. Ajuns la cea de-a unsprezecea ediție, concertul a avut loc vineri, 1 noiembrie 2025, de la ora 18:30, în Cimitirul Central – Házsongárd, cu intrarea dinspre strada Avram Iancu.
60 de artişti în concert
Evenimentul din acest an are ca temă „Requiem…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
														Echipa de fotbal Universitatea Cluj a întâlnit sâmbătă, pe teren propriu, deţinătoarea titlului în România, FCSB, în faţa căreia a pierdut cu 0-2.
Ambele goluri ale campioanei au fost marcate de Darius Olaru (32, 55), primul din voleu, la centrarea lui Mihai Lixandru, iar al doilea după o pasă greşită a fundaşului ivorian Jonathan Cisse.
FCSB a avut şi o bară, prin Mamadou Thiam…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
														U-Banca Transilvania a învins-o pe Igokea m:tel Aleksandrovac, scor 106-84, în a cincea etapă a sezonului 2025-2026, sărbătorind, astfel, desfășurarea primului meci din ABA League la Cluj-Napoca, cu o victorie. Darron Russell a fost desemnat omul meciului, cu 23 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări, într-o partidă în care toți cei 12 jucători de pe foaia de joc au intrat pe teren.
Prima partidă,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Depresia sezonieră: ce este și de ce apare. Cum ne afectează trecerea la ora de iarnă și ce putem face pentru a ne simți mai bine
														Depresia sezonieră: pe măsură ce zilele devin mai scurte și lumina naturală se reduce, tot mai mulți oameni resimt efectele tulburării afective sezoniere.
Nu este vorba despre o simplă stare de melancolie de toamnă, ci de o afecțiune recunoscută medical, care poate influența starea de spirit și nivelul de energie.
SAD (Seasonal Affective Disorder) este un tip de tulburare de dispoziție care apare doar atunci când se schimbă anotimpurile, de obicei de la vară la toamnă și…
Citește mai mult pe Alba24.ro

																	
																															
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	