Connect with us

EVENIMENT

Bărbat din județul Giurgiu, pericol public: Prins la volanul unei mașini furate, beat și fără permis

Publicat

politia noaptea general 1
Arhivă foto

Un bărbat aflat sub influența alcoolului a provocat un accident rutier, în noaptea de vineri spre sâmbătă, pe DJ 603, în județul Giurgiu. Mașină condusă de bărbat era furată, iar acesta nu avea permis de conducere.

Potrivit IPJ Giurgiu, la data de 25 noiembrie 2022, în jurul orei 04.30, pe DJ 603, în afara localității Mihai Bravu, județul Giurgiu a avut loc un eveniment rutier.

Din primele cercetări, s-a stabilit faptul că, un bărbat, de 46 de ani, din comuna Vidra, județul Giurgiu, a condus un autoturism, proprietatea unui societăți, provocând un eveniment rutier.

Fiind efectuate verificări în baza de date, s-a stabilit că acesta nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, autoturismul fiind sustras cu scopul de a-l folosi.

Întrucât bărbatul emana halenă alcoolică, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, unde i-au fost recoltate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei și i-au fost acordate îngrijiri medicale de specialitate.

În cauză a fost întocmit un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul fără a poseda permis de conducere, conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe și furtul în scop de folosință.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

17 septembrie: Ziua Internațională a Siguranței Pacienților. Care este tema din 2025

Publicat

17 septembrie: ziua internațională a siguranței pacienților. care este tema

17 septembrie: Ziua Internațională a Siguranței Pacienților este o inițiativă globală marcată anual pe data de 17 septembrie și organizată de Organizația Mondială a Sănătății (OMS).

Această zi are scopul de a crește gradul de conștientizare cu privire la siguranța pacienților în cadrul sistemelor de sănătate și de a promova măsuri care să prevină erorile medicale și incidentele care afectează siguranța celor care beneficiază de îngrijiri.

A fost stabilită…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE. Alin Tișe: „Trebuie să reducem cheltuielile cu salariile unor instituții, nu oamenii”

Publicat

alin tise2 cj.jpg






Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, critică marți modul în care Guvernul discută reducerea cheltuielilor publice, acuzând „o tombolă a cifrelor” și solicitând soluții inteligente, nu victime colaterale.

Văd în ultima perioadă o veritabilă tombolă a cifrelor, vehiculată în spațiul public, având ca scop reducerea cheltuielilor publice, în speță a cheltuielilor cu salariile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Pompierii români, printre care și un clujean, și-au încheiat misiunea împotriva incendiilor de vegetație în Grecia

Publicat

547668011 1247391704084658 686503446046655196 n.jpg






40 de salvatori români, printre care și un pompier din Huedin, județul Cluj, au participat la programul european de pre-poziționare, sprijinind echipele elene în intervențiile pentru stingerea incendiilor de pădure.

Misiunea pompierilor români în Republica Elenă s-a încheiat cu succes. În ultimele două săptămâni, a treia serie a modulului național a sprijinit autoritățile locale în lupta cu incendiile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Institutul de Urologie și Transplant Renal din Cluj lansează o campanie de strângere de fonduri pentru repararea acoperișului

Publicat

481226783 1307263130315576 7156473590166575789 n.jpg






Centrul Integrat de Transplant Multiorgan din Cluj, singurul de acest fel din România și Europa de Sud-Est, nu a fost inclus pe lista de finanțare prin PNRR sau alte programe europene. Astfel, institutul continuă să funcționeze în mansarda Palatului „nou”, o clădire istorică ridicată în 1900, cu un acoperiș deteriorat, deasupra blocului operator recent renovat.

Institutul Clinic de Urologie și Transplant…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe