Connect with us

EVENIMENT

Bărbat din Harghita, reţinut după ce a pus focul intenţionat în gospodăria unei vecine

Publicat

pompieri

Un bărbat din oraşul Cristuru Secuiesc a fost reţinut şi urmează să fie prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă, după ce a incendiat o căpiţă de fân din gospodăria unei femei din Odorheiu Secuiesc, focul extinzându-se la anexe şi la acoperişul casei de locuit.

Biroul de presă al IPJ Harghita a informat că evenimentul s-a produs luni, când bărbatul de 45 de ani, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, a avut un conflict verbal cu proprietara imobilului în cauză, o femeie de 36 de ani, motiv pentru care ar fi dat foc unei căpiţe de fân aflată în curtea acesteia.

Incendiul a distrus câteva tone de fân şi s-a extins la două anexe gospodăreşti, dar şi la acoperişul casei de locuit.

Pentru stingerea focului, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a intervenit cu trei autospeciale, reuşind să salveze bunuri evaluate la 55.000 lei.

Poliţiştii l-au reţinut pe bărbatul de 45 de ani pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei acesta să fie prezentat procurorului, în vederea luării unei măsuri preventive pentru comiterea infracţiunii de distrugere. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bărbat prins sub cabina unui camion, la Dej. A fost transportat inconștient la SPITAL

Publicat

ambulanta smurd pompieri isu accident.jpg

Un bărbat de 40 de ani a fost prins sub cabina unui camion, la Dej. Acesta a fost transportat inconștient la spital.

Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au fost solicitați în urmă momente să intervină pe strada Bistriței din municipiul Dej, unde cabina unui autocamion ar fi căzut peste un bărbat.

Bărbat prins sub cabina unui camion, la Dej. A fost transportat inconștient la SPITAL

Ajunși la fața locului, pompierii au găsit victima eliberată de sub cabina…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANALIZĂ. Radu Georgescu: Mai a fost luna MINIMELOR istorice pentru leu

Publicat

bani pixabay.jpg

Mai a fost una dintre cele mai proaste luni, de după 1990, pentru moneda națională. Victoria lui George Simion, în primul tur a prezidențialelor, și demisia lui Marcel Ciolacu din fruntea guvernului, au înmulțit ieșirile de capitaluri străine. BNR a decis că „cursul sub 5 lei era imposibil de apărat. Au fost capitaluri speculative care au acţionat”, a precizat guvernatorul Mugur Isărescu.

Dolarul a atins un maxim de 4,5826 lei, însă a fost singura valută majoră…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

George Simion (AUR): Nu voi accepta ca poporul meu să fie UMILIT de niște slugi. Nu am pierdut RĂZBOIUL în fața sistemului

Publicat

simion e1748793104562.jpg

Președintele AUR, George Simion, s-a întâlnit duminică, 1 iunie, cu comunitatea de români din Madrid, unde a transmis un mesaj ferm și mobilizator.

„Nu voi accepta niciodată ca poporul meu să fie călcat în picioare și umilit de niște slugi. Nu voi accepta niciodată ca viitorul copiilor și nepoților noștri să fie amanetat de niște slugi netrebnice care în loc să trimită banii acolo unde doare, în multe zone rurale din România, ei trimit banii pentru arme în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. O zi magică de 1 Iunie printre AVIOANE la Aerodromul Dezmir din Cluj

Publicat

avion 1 e1748805706229.jpg

Atmosferă de sărbătoare și zâmbete cât cuprinde duminică, 1 Iunie, la Aerodromul Dezmir din Cluj, unde copiii au fost întâmpinați cu o zi plină de distracție și aventuri printre avioane. Evenimentul, organizat de Aeroclubul României și Aeroclubul Teritorial „Traian Dârjan” Cluj-Napoca, a adunat numeroase familii dornice să marcheze Ziua Copilului într-un mod inedit.

Între orele 10:00 și 15:00, cei mici au avut parte de activități variate, printre care:
•…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe