Connect with us

EVENIMENT

Bărbat din județul Vaslui, reținut de polițiști pentru violență în familie. Și-a agresat soția și fiul și a încălcat ordinul de protecție

Publicat

politia 112 general generic 1000x600
Arhivă foto

Un bărbat în vârstă de 40 de ani, din comun  Zorleni, județul Vaslui, a fost reţinut de poliţişti după ce şi-a agresat soţia şi fiul şi a încălcat ordinul de protecţie emis de poliţişti.

La data de 11 octombrie 2022, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Bârlad, din cadrul Poliției Municipiului Bârlad, au fost sesizați de către un minor, în vârstă de 15 de ani, din Popeni, comuna Zorleni, cu privire la faptul că tatăl său, un bărbat în vârstă de 40 de ani, l-ar fi agresat atât pe el cât și pe mama sa, o femeie de 35 de ani.

În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvâșirii infracțiunii de violență în familie. Totodată, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, pe o perioadă de 5 zile, împotriva bărbatului, acesta fiind evacuat temporar din locuința comună și obligat să păstreze distanța de 100 de metri față de fiu și soție.

În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii bârlădeni au stabilit că bărbatul ar fi încălcat în mod repetat prevederile ordinului de protecție provizoriu, ar fi pătruns în locuința persoanelor vătămate și ar fi provocat scandal, încălcând astfel prevederile ordinului provizoriu de protecție provizoriu emis de către polițiști.

În urma probatoriului administrat, în cursul zilei de ieri, 13 octombrie 2022, polițiștii l-au reținut pe bărbat pentru o perioadă de 24 ore.

Acesta urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad cu propunerea luării unei măsuri preventive.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

UPDATE. Tânăr de 24 de ani, dispărut din Florești. E căutat de Poliție și familie

Publicat

disparut floresti e1759504558539.jpeg






Secția 6 Poliție Rurală Florești a fost sesizată, vineri, despre faptul că în cursul aceleiași zi, Alexandru Span, în vârstă de 24 de ani, a plecat voluntar de la domiciliu din localitatea Florești, iar până în prezent nu s-a mai întors.

Semnalmente: înălțime 1,85 m, aproximativ 100 de kg, ochi căprui, păr brunet.

La momentul plecării acesta era îmbrăcat cu o pereche de pantaloni albaștri, adidași…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Alin Tișe și-a lansat o carte la un festival românesc din Spania. Mesajul său pentru românii din diaspora

Publicat

tise carte 2.jpeg






Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, și-a lansat, vineri, o carte la un târg românesc organizat în orașul Alcala de Henares din Spania. 

Tișe a fost la ”CultuRo – Festival de Carte și Arte al Românilor de Pretutindeni”, iar vineri și-a lansat primul volum, „Cezarul, Dumnezeu, Iubirea”, prezentat de directorul revistei ”Tribuna”, Mircea Arman.

Președintele CJ Cluj a făcut și o…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Oscarurile muzicii clasice vin pentru prima dată în România. Gala International Classical Music Awards 2027 la Cluj-Napoca

Publicat

3 2 e1759489158869.jpg






România intră pe harta marilor evenimente internaționale de muzică clasică. Filarmonica de Stat „Transilvania” va găzdui Gala International Classical Music Awards (ICMA), supranumite „Oscarurile muzicii clasice”, care va avea loc pe 9 aprilie 2027 la Cluj-Napoca, în noua Sală Héritage a Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”.

Evenimentul ICMA va fi găzduit în Sala Héritage, un complex…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Petrișor Peiu (AUR): Domnule Ivan, în loc să faci pe opozantul de la masa Guvernului, suflecă-ți mânecile și apucă-te de treabă!

Publicat

peiu aur 2048x1536 1 e1759474418207.jpg






Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, îl acuză pe ministrul Energiei, Bogdan Ivan, că prin declarațiile sale publice a dublat prețul energiei electrice la termen pentru începutul anului 2026 și îi cere să își asume responsabilitatea guvernării, nu să joace rolul opozantului.

„Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, probabil că a dublat prețul energiei electrice la termen pentru trimestrul I al anului 2026 atunci…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe