EVENIMENT
Bărbat din Maramureș reținut pentru trafic de droguri. Introducea în țară droguri din Spania printr-o firmă de curierat

O persoană implicată în trafic de droguri de mare risc a fost reţinută după ce a ridicat de la o firmă de curierat un colet venit din Spania, în care se aflau cantităţi de canabis şi cocaină, a informat, miercuri, într-un comunicat de presă, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) – Biroul Teritorial Maramureş.
Conform aceleiaşi surse, suspectul este acuzat de săvârşirea infracţiunilor de complicitate la introducere în ţară de droguri de risc şi de mare risc şi trafic de droguri de risc şi mare risc.
„La data de 13.10.2020, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Maramureş împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul SCCO Maramureş au efectuat o acţiune de prindere în flagrant a suspectului, după ce acesta a ridicat de la o firmă de curierat un colet ce conţinea 6,16 kilograme cannabis şi 49,7 grame de substanţă ce conţine cocaină, în valoare de aproximativ 43.000 de euro”, a precizat DIICOT- Biroul Teritorial Maramureş.
În cauză s-a reţinut şi faptul că suspectul a desfăşurat şi activităţi de comercializare de droguri de risc şi mare risc, provenite de pe teritoriul Spaniei, către consumatori de pe raza judeţului Maramureş.
Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale, mai menţionează sursa citată. AGERPRES
EVENIMENT
Circulația pe DN 67C Transalpina, închisă din nou, din cauza ninsorii. Se intervine cu utilaje de deszăpezire

Circulația rutieră pe Transalpina a fost închisă din nou, joi dimineața, din cauza zăpezii depuse pe carosabil. Este a doua restricție impusă în această săptămână, după ce traficul a fost reluat temporar.
Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române, din cauza condițiilor meteo nefavorabile (zăpadă), de joi, 2 octombrie, ora 9.00, circulația rutieră a fost oprită temporar pe DN 67C (Transalpina).
Restricția este impusă pe tronsonul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Consiliul Județean a făcut investiții record în sănătate la Cluj. Peste 726 milioane de lei în ultimul deceniu

Consiliul Județean Cluj a realizat un bilanț al investițiilor din ultimii 10 ani în infrastructura medicală clujeană, atât din fondurile proprii ale instituției, cât și prin intermediul proiectelor europene câștigate.
Analiza a indicat, astfel, faptul că, în perioada 2015 – 2025 investițiile Consiliului Județean Cluj în sănătate au depășit 726 de milioane de lei.
„Dincolo de investițiile masive pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Informații importante pentru asigurații DallBogg, compania căreia ASR i-a interzis să emită contracte noi. DOCUMENT

Informații importante pentru asigurații DallBogg: Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a anunțat că interzice societății DallBogg Life and Health AD să emită noi contracte de asigurare în România, de la 1 octombrie 2025.
Pe durata suspendării temporare, ASF a inițiat și derulat, împreună cu autoritatea de supraveghere din Bulgaria și cu Autoritatea Europeană pentru Asigurări și Pensii Ocupaționale (EIOPA), un control comun aprofundat privind activitatea societății…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Levente Polgar, ultramaratonistul din Alba, și-a făcut public fluturașul pentru ajutorul social de handicap. Câți bani a primit

Polgar Levente, ultramaratonistul din Aiud, care recent a terminat pentru a treia oară Tor des Gents și-a făcut public fluturașul pentru ajutor social.
Levente nu este asistat social, ci suferă de un handicap grav, dobândit în urma unui accident grav. La șase ani și-a pierdut brațul. De atunci a viața lui s-a schimbat și a învățat să se descurce doar cu o mână.
Recent acesta și-a postat fluturașul care atestă câți bani a primit el din partea statului ca ajutor: 496 de…
Citește mai mult pe Alba24.ro