EVENIMENT
Bărbat din Sighişoara, reţinut după ce și-a legat câinele de mașină pentru a-l transporta la domiciliu
Un bărbat în vârstă de 62 de ani din Sighişoara a fost reţinut joi, pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru rănirea sau schingiuirea animalelor, după ce ar fi legat un câine de autoturism pentru a-l duce la domiciliu, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş.
"În data de 29 iulie, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Sighişoara au fost sesizaţi despre faptul că un câine ar fi legat de un autoturism şi transportat în acest mod. În fapt, în urma verificărilor efectuate în cauză, a reieşit că un bărbat, de 62 de ani, din Sighişoara, ar fi legat câinele său de un autoturism, pentru a-l duce înapoi la domiciliu. În cursul zilei de azi, 30 iulie, poliţiştii au luat măsura preventivă a reţinerii pentru 24 de ore faţă de bărbatul de 62 de ani din Sighişoara, acesta fiind introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş", precizează reprezentanţii Poliţiei.
Cercetările continuă sub aspectul săvârşirii infracţiunii de rănirea sau schingiuirea animalelor, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sighişoara, în cauză fiind sesizaţi şi reprezentanţii Direcţiei Sanitar-Veterinare Mureş.
AGERPRES
EVENIMENT
O fetiță din Alba a mers la școală cu o vânătaie la ochi. Cazul s-a terminat în instanță. Mama s-a opus unei expertize medicale
Un dosar de violență în familie a fost judecat de magistrații Judecătoriei Blaj. Cazul a ajuns în atenția autorităților după ce o fetiță de doar zece ani a mers la școală cu un ochi vânăt. Învățătoarea și consiliera și-au dat seama ca eleva a fost lovită și i-au pus câteva întrebări.
Ceea ce a urmat a dus la deschiderea unui dosar penal, dar și la o condamnare în primă instanță. O decizie a fost dată pe rolul Judecătoriei Blaj în data de 20 ianuarie 2026.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cluj-Napoca sărbătorește Mica Unire prin ceremonii, muzică live și spectacole de lumini. Vezi programul
Cluj-Napoca marchează sâmbătă, 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române printr-o zi plină de momente simbolice, manifestări solemne și evenimente artistice dedicate celor 167 de ani de la Mica Unire.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Alba Iulia vrea să construiască locuințe sociale individuale în cartierul Gheorghe Șincai. Cum vor fi amenajate
Primăria Alba Iulia vrea să construiască locuințe sociale individuale în cartierul Gheorghe Șincai. Modificarea documentației PUZ a fost pusă în consultare publică.
Este vorba despre modificarea reglementărilor urbanistice aprobate pentru parcelare teren în vederea construirii de locuințe sociale individuale, pe strada Gheorghe Șincai nr. 14.
Este vizat un teren de 45.345 mp de teren, încadrat acum la categoria de folosință de curți-construcții. Acesta va fi trecut la teren...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce este stresul termic și cum afectează organismul. Diferențele mari de temperatură forțează sistemele de reglare ale corpului
Ce este stresul termic: Vorbim în principiu despre o reacție complexă a organismului uman la expunerea prelungită sau bruscă la temperaturi extreme, fie ele foarte ridicate sau foarte scăzute.
Corpul uman este construit pentru a funcționa într-un echilibru termic relativ stabil, în jurul valorii de 37 de grade Celsius.
Atunci când mediul exterior depășește capacitatea organismului de a-și regla temperatura internă, apare stresul termic, o stare care poate avea consecințe...
Citește mai mult pe Alba24.ro
