EVENIMENT
Bărbat din Suceava, cercetat pentru șantaj. A fost prins în Vama Borș, când încerca să fugă din țară
Un bărbat de 33 de ani este cercetat de polițiștii din Suceava după ce ar fi șantajat o femeie cu publicarea de imagini compromițătoare. Acesta a fost prins de polițiștii de frontieră de la Vama Borș în timp ce încerca să iasă din țară.
Potrivit IPJ Suceava, o femeie a depus în 31 decembrie 2022 o plângere la Poliția Câmpulung Moldovenesc, prin care arăta că a fost constrânsă prin amenințări cu acte de violență și publicarea de imagini compromițătoare, de către un bărbat de 33 ani, să-i dea suma de 20.000 lei, pe care aceasta i-a plătit-o în trei tranșe.
De asemenea, bărbatul de 33 ani a trimis mai multe fotografii în ipostaze indecevnte cu partea vătămată prietenului acesteia, folosind un cont de pe o aplicație informatică.
În 21 ianuarie, polițiștii au făcut în acest caz trei percheziții domiciliare, fiind ridicate mai multe medii de comunicare și stocare și alte înscrisuri sau bunuri care au servit la săvârșirea infracțiunilor.
Bărbatul de 33 ani nu a fost găsit la domiciliu, acesta sustrăgând-se cercetărilor. Polițiștii au emis un mandat de aducere pe numele său și au solicitat darea în consemn.
Bărbatul a fost depistat joi pe sensul de ieșire din țară în Punctul de Trecere a Frontierei Borș.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și ulterior prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Câmpulung Moldovenesc, care a dispus arestarea preventivă a inculpatului pe o perioadă de 30 de zile.
Acesta a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Suceava, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de șantaj și violarea vieții private.
EVENIMENT
EXCLUSIV. De la Cluj pe platourile de filmare din Spania. Povestea lui Robert, tânărul care transformă machiajul horror în artă
În industria dominată de glamour și ecrane strălucitoare, succesul se construiește adesea pe o fundație dură. La doar 20 de ani, Robert-Eduardo a reușit ceea ce pentru mulți tineri artiști pare un vis îndepărtat: să-și transforme pasiunea pentru machiaj într-o carieră internațională.
Născut în Fetești, crescut parțial în Cluj-Napoca și stabilit acum în Valencia, unde este student la Universal Arts,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un consilier local din Teiuș, prins la cules ilegal de vinete, iertat de magistrați. A spus că ”verifica sistemul de irigație”
Florea Dumitru, consilier local al orașului Teiuș, din partea partidului Forța Dreptei, a fost în urmă cu mai bine de un an protagonistul unei fapte pe alocuri amuzate, dar și cu iz penal.
Mai exact acesta a fost filmat de o cameră de supraveghere cum culegea vinete de pe terenul unei persoane, fără acordul proprietarilor. Femeia în cauză a postat video-ul în care apărea consilierul local la ”cules ilegal” de vinete.
În urma publicării video-ului, poliția s-a autosesizat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Acord al coaliției de guvernare, pentru reforma lui Bolojan în administrația publică. Câte posturi ar urma să fie desființate
Liderii coaliției de guvernare pare că au ajuns la un acord în ceea ce privește reforma în administrația publică. Marți, 4 noiembrie, liderii din coaliția PNL-PSD-USR-UDMR s-au întâlnit, iar una dintre temele dezbătute a fost reforma în administrația publică, reformă propusă de Ilie Bolojan.
Potrivit reporterilor digi24.ro, în jurul orei 16.30 liderii coaliției au ajuns la un consens. Ar fi vorba despre un acord de principiu, privind tăierile de personal din administrația…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
INTERVIU Preşedintele COPAC – ghid de orientare şi supravieţuire prin jungla sistemului medical
Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România (COPAC) este una dintre cele mai importante organizaţii ale pacienţilor din România. Preşedintele COPAC, Radu Gănescu a oferit, pentru Cluj24, un mic ghid de orientare prin hăţişul sistemului medical românesc.
Primordial pentru pacient este accesul la tratament
Rep: Există o dezbatere la nivel naţional în privinţa acestot…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


