Connect with us

EVENIMENT

Bărbat încătuşat în faţa unei şcoli din Arad, după ce a protestat împotriva măştii şi a fost reclamat de părinţi

Publicat

femeie-catuse-arestata-inchisoare-300x169

Un bărbat care a protestat în faţa unei şcoli din municipiul Arad împotriva purtării măştii de protecţie a fost reclamat de părinţii altor elevi, iar poliţiştii locali au recurs la încătuşarea acestuia şi sancţionare cu amendă.

Incidentul a avut loc, luni, în faţa Şcolii Gimnaziale „Caius Iacob” din Arad, unde un bărbat a apărut cu o pancartă pentru a protesta împotriva purtării măştii în unităţile de învăţământ. El era însoţit de fiul său, care ar fi elev în acea şcoală.

Pentru că făcea scandal şi încerca să-i determine pe elevi să nu mai poarte masca la cursuri, părinţii altor copii la sunat la Poliţia Locală.

„Un echipaj al Serviciului Ordine Publică şi Circulaţie a intervenit rapid, constatând prezenţa unei persoane de sex masculin care, dotată cu o pancartă, a încercat să determine elevii şi părinţii care îi însoţeau la şcoală să nu se supună normelor legale privind protecţia împotriva pandemiei. Respectivul era însoţit de fiul său, aparent chiar elev la şcoala respectivă, care proceda la filmarea acţiunii părintelui. Deoarece tatăl turbulent a refuzat să renunţe la acţiunea sa şi să părăsească locaţia, echipajul a procedat la imobilizarea şi sancţionarea sa, fără ca, în acţiunea respectivă, persoana în cauză să sufere vreo vătămare”, a informat Poliţia Locală Arad.

Conform sursei citate, „acţiunea poliţiştilor locali a beneficiat de aprobarea şi susţinerea părinţilor, care au remarcat inclusiv utilizarea minorului în realizarea acestui demers ilegal de incitare la încălcarea măsurilor de protecţie”.

„După încătuşare, cetăţeanul a fost transportat la sediul Direcţiei Generale de Poliţie Locală Arad, unde a fost identificat. Pentru fapta sa, numitul C.V. a fost sancţionat contravenţional cu o amendă in valoare de 500 lei în baza Legii nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice”, a mai transmis sursa citată. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Trei bărbați reținuți după o bătaie la Gârbova. Alți doi bărbați au ajuns la spital

Publicat

trei bărbați reținuți după o bătaie la gârbova. alți doi

Trei bărbați reținuți pentru lovire și tulburarea ordinii publice, în județul Alba. Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a trei bărbați din localitatea Gârbova, județul Alba, cu vârste cuprinse între 22 și 41 de ani.

Aceștia sunt cercetați pentru comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 14 spre 15 august, cei trei ar fi agresat fizic…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fitch menține ratingul României la BBB-, cu perspectivă negativă. Alexandru Nazare: „Pericolul nu a fost depășit”

Publicat

alexandru nazare finante.jpg






Agenția de evaluare financiară Fitch a reconfirmat ratingul suveran al României la nivelul BBB-/F3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valută, dar a păstrat perspectiva negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea accelerată a datoriei.

Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a salutat decizia agenției de ratig și spune că este o încurajare înportantă, dar că pericolul nu a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Nicolae Stanciu a debutat cu un gol superb, la Genoa. Publicație italiană: A fost cel mai bun om al partidei

Publicat

nicolae stanciu a debutat cu un gol superb, la genoa.

Nicolae Stanciu și-a făcut debutul oficial la Genoa, cu un gol superb, înscris de la 14 metri. Titularizat în primul meci oficial al sezonului, cu Vicenza, echipă de Serie C, în Cupa Italiei, fotbalistul originar din Alba a reușit să marcheze în minutul 55, când Genoa avea 2-0.

Execuția sa a fost perfectă, chiar sub bară. Golul lui Nicolae Stanciu a stabilit scorul final, Genoa – Vicenza 3-0.

Genoa a dominat partida, dar golul a venit târziu, în minutul 40, de la Carboni. Chiar…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fitch a menținut ratingul României, dar avertizează asupra deficitului foarte ridicat. Ce s-ar fi întâmplat dacă ajungea în ”junk”

Publicat

o companie maghiară vrea să deschidă o mină de sare

Agenția internațională de evaluare financiară Fitch a reconfirmat, vineri noaptea, ratingul suveran al României la nivelul BBB-/F3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valută, menținând însă perspectiva negativă.

Decizia reconfirmării ratingului suveran este susținută, în opinia agenției, de statutul de membru al Uniunii Europene și de intrările de capital de la Uniunea Europeana care susțin convergența reală a veniturilor și finanțarea externă, precum și de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe