EVENIMENT
Bărbat rătăcit într-o pădure din Vrancea, găsit după o noapte de echipele de salvare
Un bărbat de 37 de ani, din Andreiaşu de Jos, care s-a rătăcit luni seara în pădure, în timp ce se îndrepta spre casă, a fost găsit în cursul dimineţii de echipele de salvare plecate în căutarea acestuia, la mare distanţă de domiciliul său, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.
„Luni noapte, în jurul orei 22,15, poliţiştii Secţiei de Poliţie Rurală 9 Odobeşti au fost sesizaţi, prin apel 112, de către un bărbat din comuna Andreiaşu de Jos, cu privire la faptul că a plecat din cătunul Butucoasa către locuinţa sa, iar în punctul ‘Păcuri’ s-a rătăcit în pădure. În urma apelului au fost constituite echipe mixte de căutare, formate din poliţişti şi reprezentanţi ai Salvamont, care au acţionat în zona indicată de apelant, pe raza satului Răchitasu, cătunul Butucoasa şi în afara acesteia”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea, Paula Enache.
Căutările au fost îngreunate de faptul că bărbatul rătăcit ar fi oferit informaţii contradictorii echipelor de salvare, acesta deplasându-se în fapt în direcţia opusă locuinţei sale.
Bărbatul a fost găsit marţi dimineaţă de echipele de salvare, după ce căutările au fost extinse, pe un drum forestier la aproximativ 5 kilometri de DN 2M. Pe timpul nopţii, acesta s-ar fi adăpostit într-un TAF aflat în pădure.
El prezenta o stare bună de sănătate şi a fost condus la domiciliu. AGERPRES
EVENIMENT
LIVE VIDEO: TOPUL firmelor din Alba. Companiile cele mai puternice din județ, premiate de Camera de Comerț și Industrie. LISTA
Topul firmelor din Alba – 2025. Camera de Comerț si Industrie Alba premiază cele mai performante companii din județ, pe baza rezultatelor obținute în 2024. Evenimentul se desfășoară joi, 13 noiembrie, la Hotel Allegria.
Clasamentul județean din acest an cuprinde 2285 de agenți economici, respectiv: 62 Cercetare, Dezvoltare și HighTech; 443 Industrie, 161 Agricultură, Silvicultură, Pescuit, 186 Construcții, 722 Servicii, 601 Comerț și 110 Turism.
În Topul Național al…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A fost arestat clujeanul care a agresat sexual mai multe femei. Printre victime, o femeie de 74 de ani
Un bărbat de 35 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind bănuit că ar fi comis mai multe infracțiuni de viol, agresiune sexuală și ultraj contra bunelor moravuri asupra unor femei cu vârste cuprinse între 25 și 74 de ani.
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, instanța a admis propunerea procurorului de caz de luare a măsurii arestării preventive, după ce,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF începe controalele la marii contribuabili. Inspectorii verifică cine nu își plătește corect obligațiile fiscale
ANAF începe controalele la marii contribuabili: Agenția Națională de Administrare Fiscală a anunțat joi demararea, în perioada imediat următoare, a unei serii de controale fiscale ce vor viza peste 500 de mari contribuabili din diverse domenii de activitate economică.
Controalele vor fi efectuate de structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de competență de la Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili.
Scopul acestor acțiuni îl constituie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Magia sărbătorilor de iarnă începe mai devreme în Sibiu, la Christmas at the Palace: produse locale și decorațiuni artizanale
Vineri, pe 14 noiembrie 2025, la Sibiu, începe magia sărbătorilor de iarnă, odată cu deschiderea Christmas at the Palace. Unde? În inima orașului, pe strada Xenopol și în curţile interioare ale Muzeului Național Brukenthal, La Palat.
Christmas at the Palace se va desfășura pe strada Xenopol din Sibiu și în curţile interioare ale Muzeului Național Brukenthal, La Palat, potrivit Sibiu100.ro.
„Christmas at the Palace este pentru Muzeul Brukenthal o ocazie de a aduce magia…
Citește mai mult pe Alba24.ro

