EVENIMENT
Bărbat reţinut, după ce a furat dintr-o locuinţă din Timișoara un pistol cu gaze
Un bărbat în vârstă de 36 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore, după ce a furat un pistol cu gaze dintr-o locuinţă din Timişoara, în care a pătruns prin efracţie.
Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Timiş, Alexandra Petrovici, a declarat duminică presei că poliţia a fost anunţată în urmă cu două zile despre faptul că într-o locuinţă din Timişoara au pătruns prin efracţie persoane necunoscute, care au sustras un pistol cu gaze şi un televizor.
În urma investigaţiilor, poliţiştii Serviciului Arme Explozivi şi Substanţe Periculoase au depistat un bărbat de 36 de ani, din localitatea timişeană Satchinez, bănuit de comiterea faptei.
Prejudiciul a fost recuperat în totalitate, iar bărbatul este cercetat acum pentru furt calificat, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, respectiv deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării şi pentru sustragerea armelor sau a muniţiilor. AGERPRES
EVENIMENT
Încălcarea sancțiunilor internaționale, pedepsită cu închisoare de până la cinci ani. Legea a fost promulgată
Încălcarea sancțiunilor internaționale, precum nerespectarea înghețării fondurilor financiare sau continuarea tranzacțiilor cu o țară vizată de respectivele penalizări, constituie infracțiune și poate fi pedepsită cu închisoare de la un an la cinci ani.
Măsurile sunt prevăzute într-o lege promulgată vineri de președintele Nicușor Dan.
Potrivit actului normativ, sunt considerate infracțiuni:
a) punerea la dispoziția unei persoane, a unei entități sau a unui organism…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Ministrul Sănătății: În iunie-iulie 2026 pot începe lucrările la Spitalul Regional de Urgență Cluj
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, estimează că în lunile februarie sau martie 2026 să fie desemnat câștigătorul licitației privind construirea Spitalului Regional de Urgență Cluj, iar lucrările la acest obiectiv important să înceapă undeva în iunie-iulie.
Rogobete a făcut, vineri, o vizită pe șantierul spitalului din Florești și a spus că prima etapă, de pregătire a terenului, a durat 11…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: O pistă de biciclete de 13 kilometri va lega satele din comuna Ciugud. Cât va costa și care este traseul propus
O pistă de biciclete în lungime de 13 kilometri va lega satele din comuna Ciugud. Investiția este estimată la peste 6,2 milioane de lei.
Primăria Ciugud a lansat pe 10 decembrie, în SEAP, o licitație pentru proiectarea și execuția lucrărilor în cadrul proiectului „Dezvoltarea infrastructurii de transport verde – pistă pentru biciclete în comuna Ciugud”. Valoarea totală a investiției este estimată la 6.204.510,08 lei, fără TVA.


O pistă de biciclete în lungime de 13…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mesajul SPA-ului cu lepră din Cluj pentru liniștea clienților: Nu există niciun risc, iar spațiul nostru este sigur
Conducerea Thaico SPA a transmis, vineri seara, un mesaj clienților în legătură cu cele două cazuri de lepră descoperite la două maseuze din Indonezia care lucrau la salonul de masaj de pe strada Republicii din Cluj-Napoca.
”O colegă a fost diagnosticată cu boala Hansen, o afecțiune tratabilă, după ce s-a întors din Indonezia unde a participat la ceremonia de înmormântare a tatălui său.
La câteva…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




