EVENIMENT
Bărbaţi din Botoșani, prinși cu focuri de armă după ce ar fi violat şi tâlhărit o tânără

Doi tineri în vârstă de 25 şi 27 de ani din comuna Nicşeni au fost reţinuţi de poliţişti pentru comiterea infracţiunilor de viol şi tâlhărie, pentru prinderea lor poliţiştii făcând uz de armamentul din dotare, au informat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Botoşani.
Potrivit unui comunicat de presă remis, vineri, de IPJ Botoşani, pe data de 26 august cei doi tineri ar fi pătruns în locuinţa victimei, o tânără de 23 de ani din comuna Vlădeni, având feţele acoperite şi înarmaţi cu un cuţit, exercitând asupra acesteia acte cu violenţă şi ameninţări şi determinând-o să întreţină relaţii sexuale cu fiecare dintre ei.
„Ulterior, cei doi tineri, tot prin folosirea de violenţe ar fi sustras din locuinţă suma de 500 de lei şi două telefoane mobile, ulterior părăsind locul faptei.
În urma sesizării persoanei vătămate, s-a constituit echipă operativă formată din poliţişti din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale, ai Secţiei de Poliţie Rurală nr. 1 Botoşani şi nr. 4 Dorohoi, iar în urma invetigaţiilor efectuate, la data de 27 august cei doi tineri de 25 şi 27 de ani au fost depistaţi pe raza comunei Nicşeni.
La vederea poliţiştilor cei doi au încercat să se sustragă, procedându-se la urmărirea lor şi întrucât nu s-au supus somaţiilor, au fost executate două focuri de armă în plan vertical şi unul înspre aceştia. În urma utilizării armamentului din dotare, nu au rezultat victime sau pagube materiale. Cu ocazia controlului corporal, asupra celor doi au fost găsite bunuri sustrase din locuinţa persoanei vătămate”, precizează sursa citată.
Tinerii urmează să fie prezentaţi în faţa instanţei de judecată cu propunere de luare a unei măsuri preventive. AGERPRES

Primăria Teiuș a anunțat că în această perioadă se desfășoară lucrări de amenajare în mai multe zone din oraș.
”Oameni responsabili și conștienți de rolul lor, activitate susținută pentru a da orașului nostru valoarea pe care o merită – colegii din Primăria Teiuș în acțiune.
Parcul Mihai Viteazul, zona stângă, lângă podul de la piață, își schimba complet înfățișarea, prin lucrarea derulată de Apele Române.
Iar frumusețea Văii…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Agresiunea săvârșită luni seara de către un grup de tineri mascați asupra a doi minori, după meciul dintre „U” Cluj și CFR, nu a avut conotații etnice sau rasiale, spune Poliția. Cei care au informații legate de acest incident sunt rugați să sune la 112.
„Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Cluj desfășoară activități specifice, pentru identificarea persoanelor implicate și clarificarea împrejurărilor în care s-a produs un incident de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Biserica „Cuvioasa Paraschiva” din Ampoița va fi restaurată, printr-o investiție de peste 6,7 milioane de lei. Licitație, în SEAP

Biserica „Cuvioasa Paraschiva” din Ampoița va fi restaurată, printr-o investiție de peste 6,7 milioane de lei. Localizat în satul Ampoița, ansamblul Bisericii „Cuvioasa Paraschiva”, monument istoric de interes național construit în secolul al XVII-lea, este format din biserica parohială din piatră ce are frumusețea nealterată a vechilor lăcașe de cult, precum și cimitirul vechi cu pietre și inscripții ce o valoare memorială foarte ridicată.
Parohia Ortodoxă Română…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Reorganizare la Ministerul Dezvoltării: reducere de peste 500 de posturi, ANL și INA desființate. Modificări și la CNI

Reorganizare la Ministerul Dezvoltării: vor fi desființate peste 500 de posturi și se reorganizează instituții din subordine. Precizările au fost făcute de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, la împlinirea a 100 de zile de la preluarea mandatului, într-o conferință de presă.
Din cele șase instituții publice aflate în subordinea Ministerului Dezvoltării, două vor fi desființate și absorbite, atribuțiile acestora fiind în continuare asigurate de minister. Este vorba…
Citește mai mult pe Alba24.ro