EVENIMENT
Barurile din Irlanda îşi redeschid porţile, după 15 săptămâni de restricție. Ce interdicții au mai fost eliminate

Barurile din Irlanda sunt autorizate să-şi redeschidă porţile începând de luni, după 15 săptămâni de la închiderea acestora din cauza pandemiei de COVID-19, informează AFP.
Localurile care servesc mâncare precum şi restaurantele şi hotelurile sunt autorizate să se redeschidă odată cu intrarea ţării în penultima etapă de relaxare a restricţiilor.
Toate interdicţiile vizând deplasările în interiorul ţării au fost eliminate, iar bisericile, saloanele de coafură, cinematografele şi muzeele îşi pot redeschide porţile. Până la 50 de persoane se pot reuni în interior şi 200 în exterior.
Însă cei care speră să regăsească atmosfera unui pub irlandez înţesat de lume vor fi dezamăgiţi. Din cauza măsurilor de distanţare socială, clienţii vor fi nevoiţi să stea pe scaune şi li se va permite să rămână doar 1 oră şi 45 de minute în incinta localului.
Cele 7.000 de baruri din Irlanda şi-au închis porţile în ajunul Sărbătorii Sfântului Patrick, marcată în mod tradiţional de festivităţi animate, cu două săptămâni înainte de perioada de izolare la domiciliu decretată în 28 martie.
Opiniile publicului în ceea ce priveşte redeschiderea sunt divizate.
”Există o anumită cerere din partea populaţiei de a reveni în baruri, amestecată cu un sentiment normal de anxietate”, a declarat Padraig Cribben din partea Federaţiei viticultorilor din Irlanda.
Organizaţiile reprezentative din acest sector estimează că aproximativ 2.000 de baruri îşi vor redeschide luni porţile, în timp ce restul vor aştepta etapa finală a relaxării restricţiilor, din 20 iulie.
Irlanda a înregistrat 1.735 de decese asociate pandemiei de coronavirus, potrivit datelor comunicate duminică de Ministerul Sănătăţii. În perioada de vârf a epidemiei, au fost înregistrate 77 de decese într-o zi, la mijlocul lunii aprilie, după care bilanţul a scăzut la sub 10 în iunie, ceea ce a presat guvernul să-şi accelereze ”foaia de parcurs” iniţială a relaxării restricţiilor.
Aproape toate restricţiile urmează să fie ridicate în iulie şi nu în august cum fusese prevăzut iniţial.AGERPRES
EVENIMENT
Partidele politice primesc mai mulți bani decât Educația, la rectificarea bugetară. Care sunt sumele

Partidele politice primesc mai mulți bani decât Educația, la rectificarea bugetară: 169 milioane lei pentru AEP, 140 milioane lei pentru MEC.
Situația a fost remarcată de Edupedu, care a citează nota de fundamentare a proiectului de rectificare bugetară al Guvernului Bolojan.
Guvernul a decis, prin rectificarea bugetară din luna septembrie 2025, să aloce mai mulți bani pentru rambursarea cheltuielilor electorale decât pentru Educație.
Conform notei de fundamentare a proiectului…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Până la sfârșitul anului 2026, se așteaptă ca 5G să devină principalul tip de tehnologie mobilă în România. Președintele ANCOM, Valeriu Zgonea, a declarat recent că, deși tranziția nu va fi ușoară, ea este posibilă dacă există o colaborare între instituțiile publice, operatorii privați și autoritățile locale.
La baza acestei schimbări se află ideea de comunități inteligente — zone în care locuitorii pot accesa servicii digitale fiabile, fără piedici. Mai multe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Suporter ”U”, a luat de gât un livrator asiatic în centrul Clujului. Jandarmii și polițiștii stăteau de ploaie

Un tânăr suporter, purtând însemne ale echipei de fotbal ”U” Cluj, a luat de gât, luni seara, în jurul orei 18,30, în plin centrul Clujului, vizavi de fostul magazin Rialda, un livrator asiatic de la Glovo, care pedala extenuat și pașnic pe bicicletă.
După gest, s-a întors victorios spre grupul de prieteni cu care era.
Imediat în urma agresiunii, livratorul, care nu îl provocase pe suporter, a accelerat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Circulație oprită pe DN 67C Transalpina din cauza ninsorii și a poleiului. Atenționări pentru șoferi

Circulația rutieră a fost oprită marți, 30 septembrie, pe DN 67C (Transalpina) între Rânca și Obârșia Lotrului, din cauza ninsorii și a poleiului de pe carosabil.
Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române, din cauza condițiilor meteo nefavorabile (zăpadă și polei), circulația rutieră a fost oprită pe DN 67C (Transalpina), pe tronsonul kilometric 34+800 metri – 59+800 metri, între localitățile Rânca (județul Gorj) și Obârșia Lotrului…
Citește mai mult pe Alba24.ro