Connect with us

EVENIMENT

Băut și fără permis. Tânâr din Craiova, județul Dolj reţinut de polițiști după ce a fost prins la volanul unui autoturism

Publicat

politie

Un bărbat de 25 de ani din Craiova, județul Dolj, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce a fost prins la volanul unui autoturism fără permis de conducere și sub influența băuturilor alcoolice.

Potrivit IPJ Dolj, în noaptea de 21/22 martie a.c., polițiști din cadrul Biroului Rutier Craiova au reținut pentru 24 de ore un tânăr de 25 de ani, din Craiova, acesta fiind cercetat pentru conducere fără permis și sub influența alcoolului.

În noaptea de 21 martie a.c., cel în cauză a fost depistat de polițiști din cadrul Biroului Rutier Craiova, la volanul unui autoturism condus pe strada Înfrățirii, din localitate, acesta fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării cu aparatul alcooltest, polițiștii au stabilit că tânărul avea o concentrație de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care acesta a fost condus la spital în vederea prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei.

De asemenea, din verificările efectuate, polițiștii au stabilit faptul că acesta avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule.
Astfel, în baza probatoriului administrat în acest caz, polițiștii rutieri au dispus față de tânăr reținerea pentru 24 de ore, acesta urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova cu propunerile corespunzătoare.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Închisoare pe viață pentru femicid. Ministerul Justiției propune modificarea legislației. Proiect în dezbatere

Publicat

Închisoare pe viață pentru femicid. ministerul justiției propune modificarea legislației.

Închisoare pe viață pentru femicid. Ministerul Justiției propune schimbarea legislației, după o serie de crime petrecute în România, în ultima perioadă. 

Ministerul Justiției a lansat în consultare publică un proiect de lege care prevede ca omorul comis pe motiv de gen — cunoscut sub denumirea de femicid — să poată fi sancționat cu închisoare pe viață.

Anunțul a fost făcut de ministrul Radu Marinescu, care a precizat că măsura urmărește înăsprirea pedepselor…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Contabilii cer măsuri de relaxare fiscală în condițiile creșterii salariului minim din 2026: ”Alfel va fi presiune pe angajatori”

Publicat

contabilii cer măsuri de relaxare fiscală în condițiile creșterii salariului

Patronatul Antreprenorilor din Contabilitate, Taxe și Audit din România (PACR) a transmis că sunt necesare măsuri de relaxare fiscală dacî anul viitor va avea loc o majorare a salariului minim brut.

În absența lor, spun contabilii, ar avea loc o presiune suplimentară pe angajator, respectiv o creștere semnificativă a costului total suportat de aceștia. Ar fi afectate direct microîntreprinderile și IMM-urile.

Solicitarea apare în contextul discuțiilor privind creșterea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 1200 de mici producători locali, ajutați, de la Cluj, să se promoveze. Se lansează brandul ”Crafted in Transylvania”

Publicat

whatsapp image 2025 10 16 at 14.33.39.jpeg






Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest (ADRNV) Cluj pregătește lansarea oficială, în primăvara anului viitor, în premieră națională, a brandului ”Crafted in Transylvania” (Produs în Transilvania), care își propune să ajute peste 1200 de mici producători locali să se promoveze în țară și străinătate și să-și vândă produsele având o garanție a calității.

Directorul executiv adjunct al…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Cum trebuie parcursă proba sportivă pentru admiterea la Colegiul Militar din Alba Iulia. Exercițiu demonstrativ

Publicat

video: cum trebuie parcursă proba sportivă pentru admiterea la colegiul

Una dintre cele mai căutate unități de învățământ din Alba Iulia este Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” din oraș. Însă pentru a ajunge elev în băncile colegiului, elevii din ultimul an de gimnaziu trebuie să parcurgă un întreg proces de selecție.

Iar în cadrul procesului se află proba fizică. Proba fizică constă în mai multe exerciții sub forma unui traseu aplicat. Iar traseul aplicat trebuie parcurs în cel mai scurt timp posibil.

De la sărituri în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe