EVENIMENT
Beat și fără permis, depistat de polițiști în trafic, pe DN 14 în Mureș. Ce alcoolemie avea bărbatul

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat în trafic de polițiștii din Sighișoara în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicul.
Potrivit IPJ Mureș, în noaptea de marți spre miercuri, în jurul orei 02.00, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Sighişoara au depistat, pe DN 14, un bărbat în vârstă de 42 de ani care ar fi condus un autoturism sub influenţa băuturilor alcoolice şi fără a poseda permis de conducere.
În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o alcoolemie de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Potrivit polițiștilor, în urma verificărilor efectuate în baza de date, poliţiştii au constatat că bărbatul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Pe numele conducătorului auto, a fost întocmit un dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice şi pentru conducerea pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană fără a poseda permis de conducere.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Sebeș, reținut după ce a fugit de la locul unui accident. A rănit un alt bărbat care mergea cu o trotinetă

Un bărbat din Sebeș a fost reținut de polițiști după ce a condus băut și a lovit, pe o stradă din oraș, un alt bărbat care se deplasa pe o trotinetă electrică. Ulterior, conducătorul auto a fugit de la locul accidentului.
Potrivit IPJ Alba, la data de 1 octombrie 2025, polițiștii rutieri din Sebeș au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe raza municipiului.
Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, a reieșit că un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Handbalistele de la LPS ”Florin Fleșeriu” joacă sâmbătă un ”meci de foc” împotriva CS Jiul Rovinari 2016. Apel pentru suporteri

Junioarele echipei de handbal a Liceului cu Program Sportiv ”Florin Fleșeriu” joacă sâmbătă, 4 octombrie un meci împotriva CS Jiul Rovinari 2016.
Meciul de sâmbătă vine după ce sportivele echipei Junioare 3 a LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș au reușit un debut spectaculos în Campionatul Național al Federației Române de Handbal, impunându-se clar în deplasare împotriva formației LPS Cetate Deva, cu scorul de 21 – 11.
Jucătoarele au demonstrat maturitate, disciplină…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Livratorul nepalez, bătut cu bestialitate la Cluj, s-a trezit din comă. Este paralizat pe o parte a corpului

După săptămâni de îngrijiri medicale intense, livratorul nepalez în vârstă de 24 de ani, atacat în noaptea de 26 spre 27 august în Cluj-Napoca, s-a trezit din comă.
Efortul echipelor medicale de neurochirurgie, terapie intensivă și neurologie a început să dea roade. În prezent, pacientul se află internat pe Secția de Neurologie, unde urmează tratamente și proceduri de recuperare.
Starea lui se menține…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

VIDEO: A venit iarna pe Transfăgărășan. Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov a anunțat că intervine pentru deszăpezirea Transfăgărășanului, unde a venit deja iarna.
”În acest moment se circulă în condiții de iarnă și situația se poate înrăutăți în zilele următoare” au precizat reprezentanții DRDP Brașov.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat avertizările de vreme rea.
Vremea va fi deosebit de rece până…
Citește mai mult pe Alba24.ro