Connect with us

EVENIMENT

Benone Sinulescu a fost înmormântat cu onoruri militare, în prezenţa a sute de oameni

Publicat

Interpretul de muzică populară Benone Sinulescu, care a murit joi, la vârsta de 84 de ani, a fost înmormântat cu onoruri militare, duminică după-amiază, la Arad, unde a trăit în ultimii ani.

Sicriul cu trupul cunoscutului artist a fost depus de vineri la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad, iar sute de persoane i-au adus un ultim omagiu, chiar dacă intrarea în foaier s-a făcut exclusiv pe baza certificatului verde COVID.

Slujba religioasă a avut loc în aer liber, pe platoul din Piaţa Avram Iancu, unde s-au adunat alte sute de oameni – artişti, oficiali, persoane care l-au îndrăgit pe artist.

Pe timpul slujbei religioase oficiate de un sobor de preoţi, sicriul a fost acoperit de către militari cu drapelul naţional.

În aplauzele celor prezenţi, sicriul a fost ridicat pentru a fi dus la Cimitirul Eternitatea, unde, de asemenea, era aşteptat de o mulţime de persoane. Acestea au aplaudat şi ele minute în şir la sosirea cortegiului funerar. La ceremonialul de înhumare, militarii au executat salve de foc.

„Simt o profundă durere, pentru că mi-a fost un prieten adevărat de câteva decenii. Noi am colaborat foarte frumos cu multe orchestre din ţară şi eram mândră că sunt cu el în distribuţie, mi-a devenit prieten de la început şi mi-a prevăzut un destin artistic frumos, ceea ce pentru mine a fost o încurajare extraordinară. Benone a fost un om de o puritate sufletească extraordinară. Aşa vesel cum era, avea o profunzime a trăirilor. A plecat cineva drag din familia marilor artişti ai folclorului românesc, a tradiţiilor. Singurul lucru care ne mai încurajează este că artiştii nu mor de tot, rămân cântecele lor, rămân imaginile la televiziune, rămân amintirile”, a declarat, pentru AGERPRES, Florica Bradu, cunoscută interpretă de muzică populară din zona Crişana.

Directorul artistic al Ansamblului „Crişana”, Leontin Ciucur, a evidenţiat că Benone Sinulescu „era un om plin de voioşie”.

„Sunt foarte îndurerat de pierderea prietenului Benone Sinulescu. A fost un om deosebit, care a a sprijinit mulţi artişti în cursul vieţii. Cu noi a avut o colaborare frumoasă la Oradea. Era un om plin de voioşie şi iată că pierderea este foarte mare pentru că ne pleacă rând pe rând valorile. Se pare că deja pe lumea cealaltă se întregesc mai mult formaţiile artistice decât ce ne rămân. Este oarecum un avertisment să preţuim mai mult artiştii, să preţuim mai mult valorile atunci când sunt în viaţă”, a spus Leontin Ciucur.

Interpretul de muzică populară Benone Sinulescu s-a născut la 24 mai 1937, în localitatea Siriu din judeţul Buzău.

De-a lungul carierei, artistul a primit numeroase premii şi distincţii: 1962 – Laureat al Festivalului Mondial al Tinerilor şi Studenţilor de la Helsinki; 1963 – Medalia Muncii; 1966 – Ordinul Muncii; 1968 – Ordinul „Meritul Cultural”; 1969 – Primul Disc de Aur acordat de către „Electrecord”; 1998 – Premiul criticii muzicale acordat de Uniunea Compozitorilor din România; 1998 – Diploma de Onoare acordată de Societatea Română de Televiziune, cu ocazia a 45 de ani de carieră muzicală; 1999 – Titlul de „Academician în folclor” acordat de Academia de Folclor „Astra” – Sibiu; 2000 – Diploma de Onoare „Mihai Eminescu”, oferită cu prilejul a 150 de ani de la naşterea poetului; 2001 – Diploma de Excelenţă conferită de Răzvan Theodorescu – ministrul Culturii; Distincţia Crucea Naţională „Serviciul Credincios” (2002) şi Ordinul „Meritul Cultural”, în grad de Mare Ofiţer (2003), acordate de Preşedinţia României; „Discul de Aur” acordat de Media Services (2003, 2004) etc. În 2005, Casa de discuri Electrecord îi acordă, cu Magna cum laude, „Discul de aur” şi primeşte Diploma de Excelenţă „50 de ani de cântec”, din partea TVR – Tezaur Folcloric.

În mai 2017, Primăria municipiului Buzău l-a desemnat pe cunoscutul interpret de muzică populară, la împlinirea vârstei de 80 de ani, „Omul anului”. În acelaşi an a avut loc, în Piaţa Dacia din Buzău, prima ediţie a Festivalului Concurs de Muzică Populară „Benone Sinulescu”.

În ultimii ani, Benone Sinulescu a locuit în municipiul Arad şi în comuna Bârzava. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bărbat din Alba Iulia, prins băut, la volanul unei autoutilitare. Unde a fost oprit de polițiști și ce alcoolemie avea

Publicat

peste 50 de șoferi testați pentru alcool sau droguri la

Un bărbat din Alba Iulia s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut, la volanul unei autoutilitare. Acesta a fost oprit de polițiștii din județul Hunedoara, pe raza municipiului Brad.

Potrivit IPJ Hunedoara, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Brad au oprit în trafic, joi, 22 mai, în jurul orei 7.00, o autoutilitară care se deplasa pe raza municipiului Brad, din direcția Deva spre Oradea.

Autoutilitara era condusă de un bărbat de 44 de ani, domiciliat în municipiul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Intrare gratuită, în weekend, la Muzeul de Artă din Cluj-Napoca

Publicat

muzeul de arta 4 e1747046481644.jpg

În weekendul 24–25 mai 2025, Muzeul de Artă din Cluj-Napoca îi invită pe toți iubitorii de cultură să descopere gratuit Galeria Națională a Muzeului și trei expoziții spectaculoase, într-un cadru accesibil și prietenos.

Muzeul de Artă Cluj-Napoca (MACN), instituție publică de cultură care funcționează sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, organizează în perioada 24 – 25 mai 2025, între orele 14:00-21:00 (ultima intrare ora 20:15), evenimentul intitulat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER pe raza localității Cut: Trei autoturisme implicate

Publicat

accident rutier la alba iulia: un tânăr a fost rănit

Un accident rutier a avut loc vineri, 23 mai, în jurul orei 10:50, pe raza localității Cut. 

Din primele informații transmise de reprezentanții ISU Alba, în accidentul rutier au fost implicate trei autoturisme.

La fața locului intervin pompierii din Sebeș cu o autospecială de stingere și un echipaj de prim ajutor.

Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.







Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”Butonul roșu” în școli. Ce măsuri aplică Ministerul Educației pentru siguranța elevilor în unitățile de învățământ

Publicat

consumul de droguri și violența vor fi teme abordate obligatoriu

”Butonul roșu” în școli. Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a anunțat că a semnat joi ordinul privind ”butonul roșu”. Acest mecanis permite semnalarea problemelor ca precum agresivitatea, bullying-ul și consumul de droguri, alături de alte comportamente care încalcă regulamentele unităților de învățământ.

”Am însemnat și va apărea în Monitorul Oficial în următoarele zile ordinul legat de așa-numitul ‘buton roșu’. Nu este practic un buton,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe