EVENIMENT
Bihor: 13 migranţi ilegali din Siria, Afganistan şi Pakistan, opriţi la frontiera cu Ungaria
Un număr de 13 cetăţeni din Siria, Afganistan şi Pakistan au fost opriţi să treacă ilegal frontiera cu Ungaria, a informat miercuri Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Oradea.
Potrivit comunicatului ITPF Oradea, cei 13 migranţi ilegali au fost descoperiţi, în ultimele 24 de ore, în urma activităţilor desfăşurate de poliţiştii de frontieră.
Astfel, un grup de şapte bărbaţi a fost găsit în dimineaţa de miercuri, în jurul orei 4,00, când poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Valea lui Mihai, aflaţi în misiune, au observat un autoturism înmatriculat în România, al cărui şofer a virat pe un drum secundar care ducea spre frontiera cu statul vecin, încercând să evite să fie oprit de către echipajul poliţiei de frontieră.
„După ce maşina a fost oprită, s-a stabilit că şoferul şi pasagerul din dreapta sunt cetăţeni români, iar în interiorul mijlocului de transport se aflau, ca pasageri, şapte cetăţeni străini, toţi bărbaţi. Întrucât cei şapte nu îşi justificau prezenţa în zona de frontieră, au fost transportaţi la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră, pentru cercetări.
În cadrul verificărilor preliminare, poliţiştii de frontieră au stabilit faptul că persoanele în cauză sunt cetăţeni din Siria, cu vârste cuprinse între 20 şi 37 ani.
Aceştia au declarat că se îndreptau spre frontiera cu Ungaria, intenţionând să treacă ilegal, pe jos, în ţara vecină, pentru a ajunge în vestul Europei”, se arată în comunicatul ITPF Oradea.
Alţi şase cetăţeni străini au fost întorşi din apropierea frontierei în dimineaţa zilei de marţi, în jurul orei 8,30, în Sectorul Poliţiei de Frontieră Girişu de Criş.
Poliţiştii de frontieră i-au depistat, în timpul misiunilor derulate în zona de competenţă, în gara din localitatea Cefa, unde cei şase nu îşi justificau prezenţa în apropierea frontierei de stat.
„Persoanele în cauză au fost transportate la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră pentru cercetări, iar în cadrul verificărilor preliminare, poliţiştii de frontieră au stabilit faptul că sunt cetăţeni din Afganistan şi Pakistan, având vârste cuprinse între 16 şi 23 ani, majoritatea dintre ei fiind solicitanţi de azil în ţara noastră”, menţionează sursa.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări faţă de cetăţenii străini şi cei doi cetăţeni români, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.
AGERPRES
sursa foto: Poliția de Frontieră
EVENIMENT
VIDEO: Spectacol de artificii la Alba Iulia – 1 Decembrie 2025, Ziua Națională. La mulți ani, România!
Spectacol de artificii la Alba Iulia, de 1 Decembrie 2025, Ziua Națională a României.
Evenimentele organizate în orașul Marii Uniri în acest an s-au încheiat, luni seara, cu tradiționalul spectacol de artificii.

A fost o zi plină la Alba Iulia. De la momente tensionate în prima parte a zilei, la altele cu spectacole și bucurie, spre seară, Ziua Națională a fost sărbătorită de zeci de mii de oameni.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Preşedintele Academiei Române, la Cluj: Ziua Naţională are o semnificaţie specială: am avut de îndeplinit un plan de ţară
Preşedintele Academiei Române, clujeanul Ioan Aurel Pop, a vorbit, luni, la Gala Editurii „Şcoala Ardeleană”, despre însemnătatea Zilei Naţionale a României.
Am avut de îndeplinit un plan de ţară
„De ziua naţională a oricărei ţări, se adună la un loc şi celelalte simboluri: drapelul naţional, imnul naţional, stema. Mai sunt câteva, dar astea sunt cele mai importante. Conform…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: 1 Decembrie la Alba Iulia, confiscat de Georgescu, Simion și Șoșoacă. Circ “patriotic” de Ziua Națională a României
Ziua Națională a României la Alba Iulia însemna steaguri tricolore, zâmbete, hore și voie bună. Însemna oameni care își zâmbeau și își urau ”La mulți ani”.
Însă de 1 Decembrie 2025 a arătat și s-a simțit ca o zi națională într-o stare de urgență. Georgescu, Simion și Șoșoacă au confiscat Ziua Națională de la Alba Iulia și au transformat-o în ceva sinistru.
Au transformat-o în urlete în curtea bisericii, în fluierături și huiduieli în timp ce ce se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bazinul acoperit de înot de la Sebeș. Consiliul Județean Alba și Primăria s-au asociat pentru administrarea locației
Bazinul acoperit de înot de la Sebeș. Consiliul Județean Alba și Primăria Sebeș colaborează sub forma unei asociații pentru administrarea Centrului de agrement și înot din Parcul Arini, ce urmează să fie finalizat.
Asociația se constituie în scopul administrării, exploatării, gestionării în comun a Centrului de Agrement și Înot Sebeş – Alba. Va asigura promovarea activităților sportive şi de agrement care se vor desfăşura în centrul de agrement.
Asociaţia de…
Citește mai mult pe Alba24.ro



