Connect with us

ACTUALITATE

Bilanț dezastruos după fenomenele hidro-meteorologice: Intervenţii în 14 localităţi din 6 judeţe, în ultimele 24 de ore

Publicat

Angajaţii Ministerului Afacerilor Interne au intervenit, în ultimele 24 de ore, pentru reducerea efectelor produse de fenomenele hidro-meteorologice severe în 14 localităţi din 6 judeţe – Argeş, Dâmboviţa, Hunedoara, Harghita, Teleorman şi Vaslui.

Astfel, conform centralizării realizate la nivelul Centrului Naţional de Conducere Integrată care funcţionează la nivelul MAI, s-a acţionat în 14 localităţi din 6 judeţe – Argeş, Dâmboviţa, Hunedoara, Harghita, Teleorman şi Vaslui, unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 19 case, 97 beciuri/subsoluri, 62 curţi, 70 fântâni, precum şi pentru degajarea a 11 copaci căzuţi pe carosabil, o casă şi un autoturism, precizează MAI.

De asemenea, în localitatea Croitori (Dâmboviţa) au fost evacuate preventiv la rude 3 persoane (2 adulţi şi 1 minor). Totodată, pompierii şi autorităţile locale au intervenit în sprijinul oamenilor pentru înlăturarea cantităţilor de apă din case, pentru decolmatarea fântânilor şi degajarea drumurilor.

Circulaţia rutieră este blocată din cauza apei, aluviunilor şi alunecărilor de teren pe un drum naţional (DN 73D – Argeş) şi un drum judeţean (DJ 203K – Buzău), respectiv restricţionată pe un drum naţional (DN 17A – Suceava) şi 2 drumuri judeţene (DJ 205D – Vrancea şi DJ 609 – Timiş).

Circulaţia rutieră a fost temporar blocată pe 3 drumuri naţionale (DN 51 – Teleorman, DN 6 – Teleorman şi DN 5C – Teleorman) şi 2 drumuri judeţene (DJ 504 – Teleorman şi DJ 506B – din acelaşi judeţ).

Conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie, ultimele avertizări cod galben şi cod portocaliu ce vizează manifestări de instabilitate atmosferică şi cantităţi de apă însemnate sunt valabile până luni, 10 iunie, ora 03,00, respectiv duminică, la ora 21,00, pentru zona Moldovei, Dobrogea şi Muntenia.

Rămâne valabilă până la data de 11 iunie, ora 23,00 o informare meteorologică referitoare la manifestări de instabilitate atmosferică temporar accentuată şi cantităţi de apă însemnate.

De asemenea, în ceea ce priveşte posibile scurgeri de pe versanţi, viituri rapide, precum şi depăşiri ale cotelor de apărare ale râurilor, sunt în vigoare coduri galbene şi portocalii ce vizează majoritatea bazinelor hidrografice pe întreg teritoriul ţării, inclusiv fluviul Dunărea.

În zonele unde fenomenele meteo severe nu se mai manifestă au fost organizate comisiile de evaluare pentru întocmirea rapoartelor, astfel încât să se stabilească necesarul de ajutoare pentru persoanele afectate, precizează MAI. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Polițiștii botoșăneni, cu ochii pe șoferii care apasă pedala de accelerație peste limita legală

Publicat

polițiștii botoșăneni, cu ochii pe șoferii care apasă pedala de

Publicitate

Duminică, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Botoșani au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii abaterilor la regimul legal de viteză, pe raza județului Botoșani, în zonele identificate cu risc ridicat de producerea accidentelor rutiere.

 În acest context, în urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 40.000 lei.

 

Dintre sancțiuni, 22 au fost aplicate pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 23 de ani, din Trușești, depistat la volan cu toate că are permisul suspendat

Publicat

razie e dac documente 3 1000x600.jpeg

Publicitate

Polițiștii din  Hlipiceni au oprit pentru control, în comuna Trușești, un autoturism, condus de către un tânăr, de 23 de ani, din aceeași localitate.

 În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul că acesta avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice.

 Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ajutor de stat pentru motorină 2026: Depuneri până la data de 22 decembrie 2025

Publicat

apia botoșani: stadiul autorizării plăților aferente anului de cerere 2024

Publicitate

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Botoșani primește până la data de 22 decembrie 2025 inclusiv, Cererile de acord pentru finanţare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură pentru anul 2026.

Acordul prealabil pentru finanţare prin rambursare este emis de Centrele Judeţene APIA până la data de 1 martie 2026.

Cererea de acord prealabil se depune…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 51 de ani, din Leorda, dat jos de la volan pentru că a condus fără permis

Publicat

bărbat de 51 de ani, din leorda, dat jos de

Publicitate

Duminică, polițiștii din Dorohoi au oprit pentru control, în localitatea Brăești, un autoturism condus de către un bărbat, de 51 de ani, din comuna Leorda.

 

În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul pe care îl conducea i-ar fi fost încredințat spre a fi condus, de fiica sa, de 20 de ani.

 

În cauză se continuă cercetările sub aspectul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe