EVENIMENT
Bilanț provizoriu coronavirus: Peste 3.000 de cazuri noi și 332 de decese
Peste 3.000 de cazuri noi și 332 de decese sunt anunțate în bilanțul provizoriu de coronavirus. 76 dintre acestea sunt anterioare.
Conform datelor existente la nivelul CNCCI joi, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 3.076 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2.
De asemenea, au fost raportate 332 decese dintre care 76 anterioare.
Informațiile vor fi detaliate în buletinul informativ de la ora 13.00.
EVENIMENT
A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. În ce situații poate fi scăzută nota elevilor
A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. Diriginții, învățătorii și profesorii pot trece în catalog a doua notă la purtare din anul școlar 2025-2026, până vineri, 19 decembrie.
Din anul școlar trecut, elevii primesc o notă la purtare la finalul fiecărui modul de învățare, nu una singură, la final de an școlar, asa cum se întâmpla în trecut.
Citește și Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Când va începe și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Opt monumente restaurate simultan la Parcul Etnografic din Cluj. Peste 2 milioane de lei pentru arhitectura tradițională
Pentru prima dată în ultimii 15 ani, Parcul Etnografic Național „Romulus Vuia” din Cluj-Napoca găzduiește opt șantiere active de reparații și reabilitări, în cadrul unui amplu proiect de restaurare finanțat din fonduri nerambursabile.
Lucrările vizează monumente de arhitectură și instalații tehnice tradiționale, esențiale pentru conservarea patrimoniului cultural al României.
Finanțare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Când se deschide Centrul de zi pentru persoane vârstnice în Blaj. Servicii de asistență socială acordate locuitorilor
Lucrările pentru amenajarea Centrului de zi pentru persoane vârstnice din Blaj au ajuns la stadiul de 75%. Primarul Gheorghe Valentin Rotar a anunțat când va fi deschisă locația și ce servicii vor fi oferite locuitorilor în vârstă de peste 65 de ani.
Edilul a prezentat, luni, stadiul lucrărilor pentru obiectivul de investiții ”Centru de zi pentru persoane vârstnice” din Blaj. Investiția este de circa 6 milioane de lei, bani din PNRR.
Centrul va oferi servicii de recuperare…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Peste 100 de elevi din Alba au participat la competiții de fotbal, handbal, tenis și kendama
Peste 100 de elevi au participat luni, la competiții sportive de tenis de masă, fotbal, handbal și kendama. Evenimentele s-au desfășurat în sala de sport a Colegiului Tehnic ”Apulum” din Alba Iulia.
Competițiile au fost organizate de Direcția Județeană pentru Sport Alba alături de Liceul cu Program Sportiv, Colegiul Tehnic ”Apulum,” Colegiul Econimic ”DP Marțian”, Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu”, Asociația Județeană Sportul pentru Toți și Clubul Sportiv…
Citește mai mult pe Alba24.ro




