EVENIMENT
Bilanţul cazurilor de variola maimuţei a depăşit 3.400 la nivel global
Peste 3.400 de cazuri confirmate de variola maimuţei şi un deces au fost raportate Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) până miercurea trecută.
Cele mai multe cazuri s-au înregiustrat în Europa, a precizat agenţia sanitară a ONU într-un comunicat publicat luni, potrivit Reuters.
OMS a mai precizat că, din 17 iunie, 1.310 de noi cazuri au fost raportate agenţiei. Alte opt ţări au raportat în premieră cazuri de variola maimuţei.
Variola maimuţei nu reprezintă pentru moment o urgenţă sanitară globală, a apreciat OMS săptămâna trecută, deşi directorul agenţiei sanitare, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a precizat că este profund îngrijorat în legătură cu acest focar global.
sursa: Agerpres
În județul Cluj, săptămânile 46-49 ale anului 2025 (10 noiembrie – 7 decembrie) au adus o creștere semnificativă a infecțiilor respiratorii, în special a cazurilor de gripă și sindrom gripal, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
Datele Direcției de Sănătate Publică Cluj solicitate de Cluj24 arată evoluția epidemiologică detaliată și oferă recomandări pentru prevenirea transmiterii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea lansează un avertisment dur cu privire la direcția în care se îndreaptă România, susținând că statul se află „la un moment de răscruce” și riscă să repete erori majore din trecut.
Piperea critică atât clasa politică aflată la guvernare, cât și ceea ce el numește ingerințe externe și interne în actul de justiție, cu accent special pe riscul revenirii la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Război deschis la CFR Cluj. Eugen Trică îl atacă frontal pe Nelu Varga: „Nu are nimic din fotbal. Să nu-mi mai rostească numele”
Conflictul dintre Eugen Trică și Nelu Varga a escaladat după ce fostul jucător și tehnician al CFR-ului a oferit o replică extrem de dură patronului din Gruia.
Liber de contract în prezent, Trică a reacționat vehement după ce Varga l-a catalogat drept „analfabet”, în contextul declarațiilor legate de influența conducerii la meciul Dinamo – CFR Cluj (2-1), disputat la finalul lunii octombrie.
Fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Florești își construiește independența energetică printr-un parc fotovoltaic modern. Bogdan Pivariu: Un viitor sustenabil
Bogdan Pivariu, primarul comunei Florești, a vizitat șantierului viitorului parc fotovoltaic care va asigura independența energetică a localității pentru consumul public de electricitate.
Proiectul va acoperi o suprafață de 3,2 hectare și va avea o capacitate instalată de 900 kW, furnizând energie verde pentru multiple utilizări publice.
Parcul va alimenta cu energie:
- sistemul de iluminat public;
Citește mai mult pe Cluj24.ro




