Connect with us

EVENIMENT

Bilanţul epidemiei cauzate de coronavirus la nivel GLOBAL. Țările cele mai afectate

Publicat

harta covid global

Noul coronavirus a ucis cel puţin 4.923 de persoane în întreaga lume de la apariţia sa în luna decembrie, potrivit unui bilanţ stabilit de AFP din surse oficiale şi difuzat joi la 17:00 GMT, relatează AFP.

De la începutul epidemiei au fost înregistrate peste 131.460 de cazuri de infectare în 116 de ţări şi teritorii. Totuşi, acest număr de cazuri diagnosticate nu reflectă realitatea deoarece ţările au politici de testare mai mult sau mai puţin restrictive.

De la bilanţul realizat în ajun la ora 17:00 GMT, 357 de noi decese şi 7.360 de noi cazuri au fost înregistrate la nivel mondial.

Ţările care au anunţat noi decese în ultimele 24 de ore sunt: Italia cu 189 de morţi, Iranul (75) şi Spania (37)

China (cu excepţia teritoriilor Hong Kong şi Macao), unde epidemia a izbucnit la sfârşitul lunii decembrie, a înregistrat în total 80.793 de cazuri, între care 3.169 de morţi şi 62.793 cazuri de vindecare. Un număr de 15 noi cazuri şi 11 noi decese au fost anunţate de miercuri până joi.

În lume, au fost înregistrate, joi, la 17: 00 GMT, 1.754 de decese (346 noi) la 50.668 de cazuri (7.345 noi).

Cele mai afectate ţări după China sunt Italia cu 1.016 de decese la 15.113 de cazuri, Iranul cu 429 de decese (10.075 de cazuri), Spania cu 84 de decese (2.968 de cazuri) şi Coreea de Sud cu 66 de decese ( 7.869 cazuri).

Începând de miercuri la ora 17:00 GMT, Polonia, Austria, Guyana, Algeria, Azerbaidjanul au anunţat primele decese legate de noil coronavirus pe teritoriul lor. Cuba, Guyana, Jamaica au anunţat primele cazuri.

Asia înregistra, joi, la 17:00 GMT, 90.773 de cazuri (3.253 de decese), Europa 27.741 de cazuri (1.182 de decese), Orientul Mijlociu 11.035 de cazuri (440 de decese), Statele Unite şi Canada 1.416 de cazuri (39 de decese) ), America Latină şi Caraibe 207 cazuri (trei decese), Oceania 155 cazuri (trei decese), Africa 134 cazuri (trei decese).

Acest bilanţ a fost realizat folosind date colectate de birourile AFP de la autorităţile naţionale competente şi informaţii furnizate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS). AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Revoltă în cultură. Actorii clujeni ies în stradă împotriva noilor reguli de evidență a muncii impuse de Ministerul Culturii

Publicat

teatrul national opera.jpg






Actorii și artiștii din instituțiile publice de spectacole și concerte clujene anunță un protest marți, 10 februarie, nemulțumiți de noile instrucțiuni ale Ministerului Culturii privind organizarea și evidența timpului de muncă. Actorul Dan Chiorean spune că protestul va fi unul „de stare”, la ora 14:30, în fața Operei și Teatrului Național din Cluj-Napoca, ca reacție la obligația de a completa raportări...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Inconștiență la volan, pe drumurile din Alba. Câți șoferi băuți au fost depistați de polițiști, într-o singură zi

Publicat

Șoferul unei primării din alba, o bomboană și polițiștii rutieri.

Mai mulți șoferi au fost depistați de polițiștii din Alba în timp ce conduceau sub influența alcoolului pe drumuri din județ.

Potrivit IPJ Alba, la data de 8 februarie 2026, în jurul orei 10:55, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene Alba au oprit, pentru control, pe strada Alexandru Ioan Cuza din municipiul Alba Iulia, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Borlești, județul Neamț.

În urma testării bărbatului, cu aparatul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zeci de firme din județ, verificate de ITM Alba. Ore suplimentare neplătite și concedii legale neacordate, printre nereguli

Publicat

zeci de firme din județ, verificate de itm alba. ore

Inspectorii ITM din Alba au aplicat 42 de sancțiuni în urma controalelor la zeci de firme din județ. Printre deficiențe se numără și munca în zilele libere, fără bani în plus. 

Astfel, în perioada 2-6 februarie 2026, inspectorii de muncă au verificat 60 de angajatori din Alba, cu un total de 889 de angajați. 

În urma controalelor în domeniul relațiilor de muncă, au fost identificate 111 deficiențe și au fost aplicate opt sancțiuni, dintre care trei sunt amenzi în valoare...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Educația a ajuns la limită. Profesorii din Cluj, chemați să voteze la referendumul care poate declanșa greva

Publicat

proteste profesori11.jpg






Sistemul de educație se află într-un punct critic, iar profesorii din Cluj sunt chemați acum la referendum. Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), din care face parte și Sindicatul Liber din Învățământul Preuniversitar Cluj, a lansat o consultare printre cadrele didactice cu privire la continuarea acțiunilor de protest care au început încă din toamna anului trecut.

Profesorii cer abrogarea...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe