Connect with us

ACTUALITATE

BioNTech va cere autorizarea vaccinului său și pentru copiii cu vârste între 5 și 11 ani

Publicat

BioNTech va cere, în următoarele săptămâni, autorizarea, în toată lumea, a vaccinului său anti-COVID pentru copiii cu vârste între 5 și 11 ani.

Pregătirile pentru lansare sunt pe drumul cel bun, au spus doi dintre directorii companiei pentru „Der Spiegel”, citați de Reuters.

„În următoarele câteva săptămâni vom depune la autoritățile de reglementare rezultatele studiului nostru făcut pe copii cu vârsta cuprinsă între 5 și 11 ani și vom cere aprobarea vaccinului pentru această grupă de vârstă”, a declarat Oezlem Tuereci, unui dintre fondatorul companiei farmaceutice germane BioNTech.

Oezlem Tuereci a spus că dozele de vaccin au fost adaptate pentru copii.

În prezent, vaccinul Pfizer / BioNTech este aprobat pentru adulți și copii cu vârsta de peste 12 ani.

„Lucrurile arată bine, totul merge conform planului”, a declarat pentru „Der Spiegel” și Ugur Sahin, celălalt fondator al BioNTech.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident la Ungureni! O femeie a ajuns la spital

Publicat

foto: accident la ungureni! o femeie a ajuns la spital

Publicitate

O persoană a avut nevoie de îngrijiri medicale în urma unui accident produs, în urmă cu puțin timp, în localitatea Ungureni. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

 

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Stației Săveni, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.

 

Aceștia au constatat faptul că nu erau persoane încarcerate. O femeie a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Scene ca-n filme pe un drum din Trușești: Tânăr mascat, cu pistolul în mână, oprit de polițiști

Publicat

scene ca n filme pe un drum din trușești: tânăr mascat,

Publicitate

Tânăr cu cagulă pe față și pistol în mână, depistat de polițiști pe un drum din județ

La data de 1 ianuarie 2025, în jurul orei 21:00, polițiștii Secției de Poliție Rurală nr.3 Hlipiceni au identificat pe un drum sătesc, din comuna Trușesti, un tânăr, care avea o cagulă pe față și un pistol în mână.

Acesta a fost somat de polițiști să se oprească din deplasare. La solicitarea acestora a lăsat arma jos și și-a scos...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer beat, scos din trafic la Călărași. S-a ales cu dosar penal

Publicat

Șofer beat, scos din trafic la călărași. s a ales cu

Publicitate

Joi, in jurul orei 01:00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 3 Hlipiceni au oprit pentru control, pe drumul judetean DJ 282, un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din comuna Călărași.

Întrucât emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 0, 87 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O femeie de 54 de ani, din Gorbănești, a chemat poliția după ce partenerul său a încălcat ordinul de restricție

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

În prima zi a anului, in jurul orei 00:20, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați de către o femeie, de 54 de ani, din comuna Gorbănești, cu privire la faptul că partenerul său a încălcat ordinul de protecție.

Din cercetări, a reieșit faptul că aceasta, pe 31 decembrie, a solicitat emiterea unui ordin de protecție provizoriu împotriva partenerului său, pentru infracțiunea de violență în familie. În...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe