Connect with us

ACTUALITATE

Biserica Ortodoxă Rusă: Cei care refuză să se vaccineze sunt păcătoşi, să se căiască toată viața

Publicat

Biserica Ortodoxă din Rusia a transmis luni un mesaj persoanelor care refuză să se vaccineze anti-COVID 19. „Cei care refuză sunt păcătoși care trebuie să se căiască tot restul vieții lor”, susțin reprezentanții bisericii. Mesajul apare în condițiile în care pandemia afectează grav Rusia.

Potrivit Reuters, mesajul reprezentanților Bisericii Ortodoxe este adresat rușilor care nu se vaccinează.

Mitropolitul Ilarion, unul dintre liderii instituției, a spus la un post de televiziune că persoanele care refuză să se vaccineze comit „un păcat pentru care vor trebui să se căiască pentru tot restul vieţii lor".

Mitropolitul rus a mai spus că mulți oameni se confesează preoților spunând că au transmis virusul unor persoane care ulterior au decedat.

„Văd în fiecare zi astfel de situaţii, oameni care vizitează un preot pentru a mărturisi că au refuzat să se vaccineze, sau apropiaţii lor, şi, astfel, au cauzat, fără să vrea, moartea altei persoane... Păcatul apare atunci când te gândeşti doar la tine, nu şi la o altă persoană", a explicat mitropolitul Ilarion.

Reuters descrie contextul în care a apărut această declarație. Numărul de infectări și de decese este în creștere în Rusia. Într-o singură zi, au fost confirmate peste 24.000 de infectări, iar 650 de persoane au murit din cauza COVID 19.

De la începutul pandemiei în Rusia au fost înregistrate 5.6 milioane de persoane infectate și 138.000 de oameni au murit. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bătăuș de 49 de ani, din Frumușica, arestat după ce a încălcat obligațiile impuse de controlul judiciar

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Flămânzi au identificat, miercuri, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Frumușica, pe numele căruia era emis un mandat arestare preventivă.

 

Acesta se afla sub măsura controlului judiciar ca urmare a săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și violență în familie. Bărbatului i-a fost schimbată măsura controlului judiciar în arest preventiv, ca urmare a nerespectării obligațiilor impuse...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Viteza excesivă, în vizorul polițiștilor. Acțiuni preventive în Tudora și Vorona

Publicat

razie politisti blocada 3 1000x600.jpeg

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Biroului Rutier, împreună cu cei de la ordine publică au acționat, atât în municipiul Botoșani, cât și în localitățile Tudora și Vorona, pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere.

 

Acțiunea s-a desfășurat pe principalele artere rutiere, cu accent pe zonele în care au fost înregistrate accidente rutiere, fiind organizate 3 filtre rutiere.

 

Astfel, au fost controlate...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dosar penal pentru un tânăr din Flămânzi care s-a urcat la volan fără permis de conducere

Publicat

dosar penal pentru un tânăr din flămânzi care s a urcat

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Flămânzi au oprit pentru control, miercuri, pe drumul european DE 58, în orașul Flămânzi, un autoturism condus de un tânăr de 26 de ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta avea exercitarea dreptului de a conduce autovehicule suspendat.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.

...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Accident la Cristinești! O femeie a ajuns la spital

Publicat

foto: accident la cristinești! o femeie a ajuns la spital

Publicitate

O femeie a ajuns la spital în urma unui accident rutier ce s-a produs, în urmă cu puțin timp, în localitatea Cristinești.

 

În eveniment au fost implicate două autoturisme.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Dorohoi.

 

Pompierii au constatat faptul că nu erau persoane încarcerate. Două femei...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe