EVENIMENT
BISTRIŢA-NĂSĂUD: Percheziţii într-un dosar de trafic de minori. Adolescente obligate să practice prostituţia
Poliţiştii BCCO Bistriţa-Năsăud, sub coordonarea procurorilor DIICOT au descins, joi, în trei locaţii din judeţ, la domiciliile unor persoane bănuite de trafic de minori. O tânără şi doi bărbaţi sunt vizaţi într-o anchetă, sub acuzaţiile că ar fi obligat minore de 12 ani, respectiv 14 ani, să practice prostituţia.
Potrivit DIICOT, procurorii Biroului Teritorial Bistriţa-Năsăud împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistriţa-Năsăud au efectuat joi trei percheziții domiciliare pe raza județului Bistrița-Năsăud, la locuințele a trei suspecți, cercetaţi pentru săvârşirea infracțiunii de trafic de minori.
„În cauză există suspiciunea rezonabilă că în perioada martie 2016 – februarie 2019, suspecta M.M.L. (la acea dată în vârstă de 17 ani) a găzduit şi adăpostit o minoră în vârstă de 14 ani, la locuința sa, în vederea exploatării sexuale a acesteia prin obligarea la practicarea prostituției și realizarea de venituri din această activitate.
În primăvara anului 2017, timp de circa două luni de zile, suspectul B.C., în vârstă de 63 de ani, a transportat-o şi a găzduit-o pe minoră în locuinţa sa, unde a exploatat-o sexual, întreţinând relaţii sexuale cu aceasta.
În perioada aprilie 2018 - 5 februarie 2019, în baza aceleiași rezoluții infracționale, suspectul M.I.M. găzduit şi adăpostit o minoră, în vârstă de 12 ani, la locuința sa în vederea exploatării sexuale a acesteia.
Astfel, suspectul a transportat-o în mod repetat pe minoră (aproape zilnic, indiferent de condițiile meteorologice), pe șoseaua de centură a municipiului Bistrița, unde a fost obligată să întrețină relații sexuale cu diferite persoane de sex masculin, contracost, sumele de bani obținute fiind însușite de către suspect.Totodată, în aceeași perioadă, suspectul a întreținut relații sexuale cu persoana vătămată minoră în vârstă de 12 ani”.
Cei trei suspecți au fost transportaţi la sediul DIICOT Bistriţa-Năsăud, pentru audieri. Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale. Acțiunea a fost efectuată cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Bistriţa-Năsăud.
DIICOT precizează că pe parcursul întregului proces penal persoanele cercetate beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie.
Potrivit IPJ Bistriţa-Năsăud, suspecţii sunt din Sigmir - tânăra care are acum 20 de ani, din Sigmir şi din localitatea Chiochiş - bărbatul de 63 de ani. Celălalt supect, un tânăr de 22 de ani, este din Viişoara.
foto: arhivă
EVENIMENT
Planurile Primăriei Alba Iulia: reamenajare parcări în Piața Iuliu Maniu și zona Consiliul Europei și alte proiecte de modernizare
Primăria Alba Iulia intenționează să deruleze proiecte de modernizare a mai multor zone din centrul municipiului. Acestea includ Piața Iuliu Maniu, Piața Consiliul Europei, terenul de lângă blocul în care se află serviciul de Taxe și Impozite și spațiile verzi, inclusiv parcurile.
După finalizarea noii parcări în spatele sediului Tribunalului și refacerea trotuarului în fața parcului pe strada Frederic Mistral, primăria continuă să modernizeze și alte spații din zona...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Șofer de 20 de ani din Cășeiu, cu permis de două săptămâni, prins de polițiști cu viteză record. A fost amendat
Un șofer în vârstă de 20 de ani din comuna Cășeiu a fost prins, luni, de polițiștii clujeni pe DN1C – Livada circulând cu o viteză de 139 de km/oră. Tânărul obținuse permisul de conducere în 12 decembrie.
Acesta a fost depistat în trafic cu un aparat radar de un echipaj al Compartimetului Rutier al Poliției Gherla.
Șoferul nu avea semnele distinctive de „începător”.
Potrivit polițiștilor,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Dezvoltarea serviciilor stomatologice în spitalele publice. Ministerul Sănătății a pus în dezbatere mecanismul de finanțare
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că a fost pus în dezbatere mecanismul de finanțare pentru dezvoltarea serviciilor stomatologice în spitalele publice.
”În România există spitale care și-au exprimat dorința de a dezvolta intervenții stomatologice în regim ambulatoriu sau de spitalizare de zi, inclusiv cu anestezie generală, atât pentru copii, cât și pentru adulți. Avem chiar și un spital nou, construit în Sectorul 4, dedicat acestui tip de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Noile taxe și impozite locale la Alba Iulia, pentru anul 2026, la aprobare în ședința Consiliului Local. Cât vor plăti locuitorii
Noile taxe și impozite locale la Alba Iulia, pentru anul 2026, intră la aprobare în ședința Consiliului Local de marți, 30 decembrie. După stabilirea cadrului legislativ la nivel național, proiectul a fost pus în dezbatere publică, din 19 decembrie.
Impozitele pe proprietăți la Alba Iulia cresc semnificativ în 2026, comparativ cu anul 2025. Este majorată valoarea impozabilă pe baza căreia se calculează impozitul.
Impozitul pe clădiri 2026 la Alba Iulia
Pentru clădiri cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
