Connect with us

ACTUALITATE

Bode, despre lucrările la tronsonul de autostradă Târgu Mureş-Târgu Neamţ: Ritmul înregistrat este destul de slab

Publicat

Ritmul de lucru înregistrat la tronsonul Târgu Mureş – Târgu Neamţ al autostrăzii A8 este destul de slab, a afirmat miercuri ministrul Transporturilor, Lucian Bode, la o întâlnire de lucru cu o parte dintre factorii implicaţi în proiectul Autostrăzii A8, avertizând antreprenorul că pot fi aplicate penalităţi pentru toate întârzierile nejustificate.

„Vreau să subliniez că, în acest moment, atât stadiul investigaţiilor în teren, ca de altfel al întregului obiectiv amintit, nu este unul care să fie mulţumitor. Echipa managerială a CNAIR i-a transmis prestatorului că, în condiţiile în care lucrurile nu se schimbă, pot aplica penalităţi pentru toate întârzierile nejustificate. Chiar dacă direcţia este una bună, însă ritmul înregistrat este destul de slab, am încredere că în cea de a doua parte a anului 2021 execuţia acestui tronson de autostradă va fi scos la licitaţie”, le-a transmis ministrul celor prezenţi la întâlnire.

În ceea ce priveşte solicitările autorităţilor locale, Lucian Bode a dat asigurări că, acolo unde este posibil, autorităţile împreună cu antreprenorul vor găsi soluţii agreate de comun acord.

„Aşa cum am mai afirmat şi în alte rânduri, Guvernul Ludovic Orban abordează cu celeritate toate proiectele referitoare la dezvoltarea infrastructurii rutiere, la nivelul întregii ţări. Pentru noi, indiferent de regiunile în care sunt amplasate, şantierele sunt extrem de importante. Astfel, unul dintre obiectivele noastre este să asigurăm dezvoltarea echilibrată a tuturor regiunilor ţării”, a spus el.

Şeful de la Transporturi a subliniat că, pentru a avea o reţea extinsă şi interconectată de infrastructură rutieră rapidă de transport în România, proiectele de infrastructură sunt complementare şi absolut necesare.

„Vă asigur că întreg portofoliul de proiecte de investiţii în infrastructura de transport (rutieră sau feroviară) din regiunea Moldovei, şi nu numai, beneficiază de toată susţinerea Guvernului”, a susţinut Bode.

Conform unui comunicat de presă al Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, Lucian Bode s-a întâlnit miercuri cu o parte dintre factorii implicaţi în proiectul Autostrăzii A8, tronsonul Târgu Mureş – Târgu Neamţ.

La întâlnire au participat primarii comunelor Joseni şi Miercurea Nirajului, deputaţii Zacharie Benedek şi Bende Sandor, directorul general al Direcţiei Organismul Intermediar pentru Transporturi, Felix Ardelean, reprezentantul Asociaţiei „Moldova vrea Autostradă”, Adrian Covăsnianu, echipa de proiect din cadrul CNAIR, condusă de directorul general Mariana Ioniţă, precum şi reprezentanţii prestatorului Ingenieria Especializada Obra Civil e Industrial SA, Carlos Galvez Leon şi Valentin Giurca. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Reguli și calendare la Evaluare Națională, Bacalaureat și Admitere liceu 2026-2027. Ordinele au fost lansate în consultare publi

Publicat

reguli și calendare la evaluare națională, bacalaureat și admitere liceu

Publicitate

Ministerul Educației a publicat, în consultare publică, calendarele și regulile pentru Evaluarea Națională 2026, Bacalaureatul 2026 și Admiterea în învățământul liceal 2026-2027, informează alba4.ro.

Documentele stabilesc datele probelor scrise și orale, perioadele simulărilor, procedurile de contestații și criteriile de repartizare computerizată, precum și noutăți importante privind vizualizarea lucrărilor și organizarea locurilor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Schemă complexă de înșelăciune pe WhatsApp și Telegram. Atenție la „mentori”, ”antrenori” și „crypto-consultanți”

Publicat

dnsc avertizează cu privire la înmulțirea tentativelor de fraudă prin

Publicitate

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) avertizează publicul cu privire la o schemă de înșelăciune complexă, desfășurată prin intermediul aplicațiilor de mesagerie WhatsApp și Telegram, precum și prin alte platforme sociale, care se prezintă sub forma unei comunități cu caracter educațional și investițional, scrie alba24.ro.

Această schemă frauduloasă se bazează pe crearea unor grupuri aparent active pe platforme precum WhatsApp sau…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru siguranța cetățenilor în minivacanță

Publicat

botoșani: peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru

Publicitate

În perioada 15 – 17 august 2025, la nivelul județului Botoșani, peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru siguranța cetățenilor, împreună cu celelalte instituţii ale statului cu atribuţii în asigurarea ordinii şi liniştii publice.

Astfel, vor fi asigurate măsuri pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii publice, în special în locurile aglomerate și zonele de agrement.

Pentru a ajunge în siguranță la destinație,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Evadare de scurtă durată: Deținutul care a sărit din ambulanță pe centura Bacăului, capturat la câteva ore după fuga din penitenciar

Publicat

evadare de scurtă durată: deținutul care a sărit din ambulanță

Publicitate

Deținutul care a evadat a fost capturat în jurul orei 00:45, după doar câteva ore de libertate. Potrivit legii, gestul său îi poate aduce o pedeapsă suplimentară de la șase luni la trei ani de închisoare.

Operațiunea de prindere a fost rezultatul unei acțiuni coordonate între mai multe structuri de ordine publică. Forțe din cadrul Poliției Române, Jandarmeriei Române, Poliției de Frontieră și Administrației Naționale a Penitenciarelor –…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe