Connect with us

ACTUALITATE

Bombardament. Centrala nucleară din Zaporojie a rămas fără conexiunea la alimentarea electrică externă

Publicat

centrala nucleară zaporojie a fost închisă complet. explicația experților ucraineni

Centrala nucleară din Zaporojie, ocupată din martie de Rusia, şi-a pierdut conexiunea la alimentarea electrică externă sâmbătă dimineaţa devreme în urma unui bombardament, a declarat societatea nucleară ucraineană Energoatom, acuzând de această situaţie Rusia, potrivit Reuters.

Energoatom a declarat că uzina îşi obţine în prezent electricitatea pentru a-şi acoperi propriile necesităţi de la generatoarele sale diesel pentru cazuri de urgenţă.

„Generatoarele diesel s-au activat automat. Rezervele de carburant diesel disponibile pentru funcţionarea lor în acest mod vor fi suficiente pentru zece zile”, a transmis societatea pe Telegram, subliniind necesitatea reparării şi restabilirii liniilor electrice ale uzinei, prin care se conectează la sistemul energetic.

„În această noapte, la ora (locală) 00:59, din cauza unui nou bombardament al trupelor ruse, ultima linie de alimentare cu energie electrică – linia Dniprovska de 750 de kilowaţi – a fost avariată şi deconectată de la sistemul de alimentare”, indică Energoatom în postarea sa pe Telegram.

Bombardament. Centrala nucleară din Zaporojie a rămas fără conexiunea la alimentarea electrică externă: deconectată complet

„În consecinţă, centrala nucleară din Zaporojie a fost deconectată complet”, conform acesteia.

Potrivit acesteia, planurile de conectare a unităţilor energetice în condiţii de bombardament şi cu avarii la toate liniile sunt nerealiste.

Directorul general al Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, a declarat joi, în timpul vizitei sale la Kiev, că centrala de la Zaporojie, confiscată de Rusia, rămâne o întreprindere ucraineană.

Bombardament. Centrala nucleară din Zaporojie a rămas fără conexiunea la alimentarea electrică externă: acord de creare a unei zone de protecţie

Rafael Grossi intenţionează să discute cu Rusia, în cadrul unei apropiate vizite, despre un posibil acord de creare a unei zone de protecţie în jurul centralei pentru a se evita un accident nuclear, în continuare „o posibilitate foarte, foarte clară”, după cum a spus el în cadrul unei conferinţe de presă în capitala ucraineană. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Aproximativ 70 de copii au fost părăsiți în maternități și unități sanitare, în primul trimestru din 2025

Publicat

aproximativ 70 de copii au fost părăsiți în maternități și

Publicitate

Un număr de 68 de copii au fost părăsiți în maternități și în alte unități sanitare, în primul trimestrul al acestui an, cu 13 mai mulți față de perioada similară din 2024, conform datelor publicate pe site-ul Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție (ANPDCA).

Dintre aceștia, 45 de copii au fost părăsiți în maternități și 23 în secțiile de pediatrie.

Pe de altă parte, în primele trei luni din 2025 au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția. Dacă aveți informații, sunați la 112

Publicat

bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția.

Publicitate

Pe 4 august, David Dădăci, in varsta de 28 ani, a plecat din orasul Bruxelles, statul Belgia, fara a mai contacta familia pana in prezent.

Semnalmente: inaltime 1,80 m, aprox. 100 kg, ochi caprui, par brunet scurt, poarta barba, nu se cunosc articolele de imbracaminte purtate, are ca semn particular o cicatrice de mici dimensiuni la spranceana ochiului stang.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii din Botoșani au dat aproape 200 de amenzi într-o singură zi

Publicat

Șofer de 66 de ani, prins băut la volan în

Publicitate

În ultimele 24 de ore, polițiștii din Botoșani, alături de jandarmi, au desfășurat șase acțiuni de control și au intervenit la 75 de evenimente, cele mai multe semnalate prin 112.

Verificările au vizat siguranța publică, respectarea regulilor de circulație și prevenirea consumului și traficului de droguri.

În urma controalelor au fost aplicate 173 de amenzi, în valoare totală de aproximativ 160.000 de lei. Cele mai multe sancțiuni au vizat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșănean de 66 de ani, prins pe câmp, după două ore de căutări. Brățara electronică i-a dat de urmă

Publicat

botoșănean de 66 de ani, prins pe câmp, după două

Publicitate

În ziua de vineri, 15 august, ora 21.15, la solicitarea Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, două echipaje de jandarmerie au fost direcționate în zona satului Roșiori, din comuna Răchiți, în vederea căutării unui bărbat al cărui dispozitiv electronic de supraveghere a emis un semnal de alertă.

După aproximativ două ore de scotocire a localității, bărbatul în vârstă de 66 de ani a fost depistat pe câmp, la circa 300 de metri de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe