Connect with us

EVENIMENT

Boris Johnson, tot mai singur. Alţi doi miniştri au demisionat

Published

on

untitled

Alţi doi miniştri au demisionat joi din aparatul guvernamental britanic condus de Boris Johnson, care a pierdut deja marţi seara aproape 50 dintre membrii săi, informează AFP şi Reuters.

Ministrul britanic pentru Irlanda de Nord, Brandon Lewis, a anunţat joi că demisionează la rândul său din guvernul lui Boris Johnson. "Un guvern decent şi responsabil se bazează pe onestitate, integritate şi respect reciproc. Cu profund regret personal trebuie să părăsesc guvernul, dat fiind că eu consider că aceste valori nu mai sunt apărate", a subliniat Brandon Lewis într-o scrisoare publicată pe Twitter şi adresată premierului Boris Johnson.

La rândul său, ministrul britanic pentru Securitate, Damian Hinds, a părăsit joi guvernul subliniind că este nevoie ca premierul Boris Johnson să plece de la putere, pentru a fi restabilită încrederea în democraţia din Regatul Unit, potrivit Reuters.

"Mai importante decât orice guvern sau lider sunt standardele pe care le susţinem în viaţa publică şi credinţa în democraţia şi în administraţia noastră publică", a afirmat Damian Hinds în cererea sa de demisie. "Din cauza faptului că acestea s-au erodat în mod serios, am ajuns la concluzia că ar fi corect pentru ţara noastră şi pentru partidul nostru dacă v-aţi retrage ca lider de partid şi ca premier", s-a adresat Hinds lui Boris Johnson.

 

Boris Johnson, tot mai singur. Alţi doi miniştri au demisionat: a respins miercuri apelurile de a-şi da demisia

Premierul britanic Boris Johnson a respins miercuri apelurile de a-şi da demisia, venite inclusiv din partea susţinătorilor săi loiali şi în pofida unei avalanşe de demisii din guvern, generate de o criză fără precedent în care l-au cufundat scandaluri repetate.

Potrivit unui sondaj Savanta ComRes dat publicităţii miercuri, 72% dintre britanici consideră că prim-ministrul ar trebui să demisioneze.

Boris Johnson, tot mai singur. Alţi doi miniştri au demisionat: a supravieţuit unui vot de neîncredere

Deja slăbit semnificativ de scandalul petrecerilor ilegale desfăşurate în Downing Street în timpul pandemiei de COVID-19, Boris Johnson a supravieţuit unui vot de neîncredere în propria sa tabără în urmă cu câteva săptămâni. Însă, potrivit presei britanice, în culise, curentul anti-Johnson acţionează pentru a permite organizarea unui nou vot rapid, prin schimbarea actualei reguli care îl protejează pe şeful guvernului pentru încă 11 luni. Alegerea biroului executiv al puternicului Comitet 1922, în măsură să soluţioneze problema, urmează să aibă loc luni. AGERPRES

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Șoferii care rămân fără permis ar putea conduce din nou, doar după decizie definitivă în instanță. Propunere CSM

Published

on

Șoferii care rămân fără permis ar putea conduce din nou,

Șoferii care rămân fără permis și contestă măsura prin acțiune în instanță ar putea avea dreptul de a conduce din nou abia după decizie definitivă a acesteia. Este o propunere a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), care ar viza reducerea proceselor civile privind amenzile rutiere sau permisele.

Inițiativa face parte dintr-un set de măsuri propuse de CSM și aduse în atenția Ministerului Justiției.

Propunerea ar urma să conducă la degrevarea instanțelor de miile de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Ambasadorul României în SUA: Nicușor Dan va sta la aceeași masă cu președintele Trump

Published

on

nicusor dan.jpg






Ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a declarat luni, la Antena 3 CNN, că România ar urma să beneficieze de o serie de avantaje prin participarea președintelui Nicușor Dan la Consiliul Păcii inițiat de Donald Trump, deși țara noastră va participa cu statutul de observator, scrie Mediafax.

„Este foarte important să fim aici, avem acces la aceste informații din interior, la discuții. Președintele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Ministrul Sănătății: veniturile personalului din spitale și din serviciile de ambulanță și urgențǎ nu vor fi reduse

Published

on

ministrul sănătății: veniturile personalului din spitale și din serviciile de

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a comunicat că veniturile personalului din spitale și din serviciile de ambulanță și urgențǎ nu vor fi reduse cu 10%. Precizarea vine în contextul deciziilor din Coaliție de luni.

Ministrul spune că ”o reducere brută și liniarǎ a veniturilor ar fi însemnat nu doar demotivare și scăderea încrederii, ci și un nou exod” în sectorul medical.

”Am susținut această poziție pentru că o tăiere liniară nu ar fi adus economii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda: Țineți minte un lucru, Ilie Bolojan nu face nimic pentru el, ci pentru România

Published

on

1771269615 daniel buda.jpg






Eurodeputatul de Cluj, Daniel Buda (PNL/PPE) a transmis un mesaj fostului ministru PSD al Finanțelor, Adrian Câciu, căruia i-a spus să țină minte un lucru, că premierul Ilie Bolojan ”nu face nimic pentru el, ci pentru România”. 

”Atașez documentele din Parlamentul European care demonstrează declanșarea procedurii prealabile privind suspendarea fondurilor europene alocate României.
Toți cei care astăzi îl...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading