Connect with us

EVENIMENT

Botoșani: Râul Prut a depăşit cota de atenţie la Oroftiana şi Rădăuţi Prut

Publicat

prut inundatii botosani
arhiva foto

Râul Prut a atins cota de atenţie la Oroftiana şi Rădăuţi Prut, a informat, marţi dimineaţă, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani.

Potrivit datelor furnizate de Sistemul de Gospodărire a Apelor Botoşani, la ora 09.00 la intrarea în ţară, Prutul măsura 405 centimetri, cu 35 de centimetri peste cota de atenţie, iar tendinţa este de scădere.

În acelaşi timp, la Rădăuţi Prut cotele apelor au ajuns la 337 de centimetri, cu 47 de centimetri peste cota de atenţie, iar tendinţa este de creştere.

"La acest nivel, gospodăriile şi casele din zonă nu sunt în pericol de a fi inundate. Apa a acoperit doar zonele joase din lunca Prutului", au transmis oficialii ISU Botoşani.

Râul Prut se află sub incidenţa unui Cod Portocaliu de inundaţii până la ora 24,00.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Accident pe strada 1 Mai din Dej. Tânără rănită după coliziunea dintre un autoturism și un autotren

Publicat

acfcident dej2.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, marți, la un accident rutier produs pe strada 1 Mai din municipiu, unde un autoturism a intrat în coliziune cu un autotren.

Impactul a dus șirănirea unei persoane și la avarierea unui stâlp de iluminat public.

Tânără transportată la spital

În urma accidentului, o tânără în vârstă de aproximativ 20 de ani a fost preluată de echipajele medicale și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

De pe scenă, direct în sprijinul animalelor. Cimpoiul lui Andrei Oltean, solistul trupei E-AN-NA, vândut cu 5.500 de lei

Publicat

andrei oltean concert.jpg






Cimpoiul cu o puternică valoare sentimentală al lui Andrei Oltean, solistul și multi-instrumentistul trupei E-AN-NA, a fost vândut cu 5.500 de lei în cadrul unei licitații caritabile organizate la concertul aniversar de 10 ani al trupei, desfășurat pe 18 decembrie, la Arenele Romane din București.

Instrumentul, primit de artist la vârsta de 16 ani și folosit timp de peste un deceniu în turnee și concerte din...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. „Am fost împușcată la Revoluția de la Cluj. Aveam 17 ani”. Mărturia Cristinei Popa, care era la Fabrica de Bere

Publicat

cristina popa revolutionari2.jpg






Cristina Popa a fost împușcată în picior în 21 decembrie 1989, când clujenii au ieșit în stradă pentru libertate. O libertate pentru care a curs sânge, inclusiv al Cristinei, care avea doar 17 ani.

Revoluția română începuse deja la Timișoara, dar nimeni nu credea că și la Cluj se va întâmpla ce s-a întâmplat acolo.

„Aveam 17 ani, eram elevă în clasa a XII-a”

Cristina Popa este președinta...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Orientarea sportivă se extinde în școlile clujene: inteligență, mișcare și aventură în aer liber

Publicat

sport3.jpeg






Un sport care antrenează simultan mintea și corpul devine tot mai prezent în școlile din Cluj-Napoca, grație Clubului Sportiv Watch Out, sprijinului Federației Române de Orientare (FRO) și tehnologiei moderne.

Orientarea sportivă depășește treptat sfera cluburilor de nișă și devine parte integrantă a vieții școlare, ajungând în curți, parcuri și zone pietonale, unde elevii o pot practica direct și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe