Connect with us

ACTUALITATE

Braşov: Numărul turiştilor din Poiană, la jumătate faţă de 2020

Publicat

Numărul persoanelor care au urcat în Masivul Postăvarul, în primele trei zile ale anului, de la deschiderea sezonului de schi în Poiana Braşov, fie pentru a practica sporturile de iarnă, fie pentru a face o plimbare a fost semnificativ redus faţă de cel al turiştilor din 2020, motivele principale fiind restricţiile impuse de pandemie, au anunţat, luni, reprezentanţii Primăriei Braşov.

"Comparativ cu anii trecuţi, numărul turiştilor care au urcat în partea superioară a masivului a fost mai mare decât al schiorilor, fapt care s-a putut constata nu numai cu ochiul liber, ci şi prin numărul de treceri prin turnichete. Foarte mulţi turişti au profitat de vremea bună şi au ales să îşi petreacă acest weekend în aer liber", se arată într-un comunicat transmis de Primăria Braşov.

Astfel, în perioada 1-3 ianuarie 2021, au fost înregistrate 36.303 de treceri prin turnichete, faţă de 86.078 de treceri în aceeaşi perioadă a anului trecut,ziua cu cei mai mulţi turişti fiind 2 ianuarie - 15.502 de treceri.

Începând din data de 1 ianuarie, în Poiana Braşov se schiază în zona superioară a pârtiilor Lupului şi Drumul Roşu, cu ieşire spre staţia telescaunului Ruia (6 locuri), precum şi pe pârtiile Doamnei şi Ruia, cu ieşire în Drumul Roşu, apoi către telescaunul Ruia.

Schiorii nu vor avea posibilitatea să coboare până în Poiana Braşov, astfel că vor fi nevoiţi să utilizeze şi la coborâre telegondola.

Starea celor patru pârtii este bună, în special Lupului şi Ruia, în condiţiile în care în majoritatea zilelor s-au înregistrat temperaturi pozitive, chiar şi de + 12 sau + 14 grade Celsius, la care s-a adăugat şi lipsa precipitaţiilor. Stratul de zăpadă este de aproximativ 30 de cm grosime în partea superioară a masivului Postăvarul, iar peste 90% din cantitatea de zăpadă de pe pârtii provine din zăpadă artificială, a precizat, în comunicatul citat, purtătorul de cuvânt al Primăriei Braşov, Sorin Toarcea.

Tarifele pentru transportul pe cablu au fost majorate faţă de sezonul trecut, singurele rămase nemodificate fiind preţurile cartelelor pentru copiii cu vârste între 6 şi 12 ani. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cinci familii, din mai multe localități din județul Botoșani, au fost la un pas să rămână fără casă în ultimele ore. Pompierii avertizează

Publicat

o gospodină din sârbi a vrut să folosească cuptorul pentru

Publicitate

Curățați coșurile de fum: pericol de incendiu!

 

În ultimele ore, cinci familii din localitățile Mîndrești (comuna Ungureni), Dângeni, Știubieni, Flămânzi și Boroșoaia (comuna Plugari) au fost la un pas să rămână fără acoperiș deasupra capului din cauza unor incendii generate de coșurile de fum pentru necurățate de funingine.

 

Pompierii militari din Săveni, Trușești, Flămânzi, Botoșani și Iași au intervenit prompt și au stins...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfântul Cuvios Antonie cel Mare

Publicat

calendar ortodox 2026: sfântul cuvios antonie cel mare

Publicitate

Sfântul Antonie era egiptean de neam, din satul Coma, de lângă vestita cetate Heracleopolis, din Egiptul de Sus. S-a născut către anul 250, învăţând de la părinţii şi de la bunicii săi credinţa în Hristos, şi a trăit pe vremea lui Diocleţian (284-305) şi Maximian (286-305), ajungând până în vremea binecredinciosului împărat Constantin (306-337) şi a fiilor lui.

Văzând el viaţa cea pătimaşă a tinerilor care învăţau carte în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Hramul Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, prilej de rugăciune și bucurie pentru credincioșii din Botoșani

Publicat

video: hramul sfântului cuvios antonie cel mare, prilej de rugăciune

Publicitate

Zeci de credincioși au umplut, vineri seară, până la refuz, bisericuța din cartierul Rotunda, adunați în duh de rugăciune și evlavie pentru a-l cinsti pe Sfântul Cuvios Antonie cel Mare, ocrotitorul spiritual al parohiei. Atmosfera de sărbătoare a marcat începutul hramului unuia dintre cei mai mari asceți ai creștinătății.

Slujba Vecerniei cu Litie a fost oficiată de un sobor impresionant de preoți din municipiul Botoșani, în frunte cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Copiii din clasele primare au celebrat Ziua Culturii Naționale la Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

foto&video: copiii din clasele primare au celebrat ziua culturii naționale

Publicitate

Ziua Culturii Naționale a fost marcată la Botoșani printr-o amplă suită de manifestări culturale desfășurate în perioada 12–16 ianuarie 2026, la toate secțiile și filialele Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu”. Programul a reunit expoziții de carte, lucrări plastice, exponate documentare, dar și momente artistice emoționante, susținute de elevi din mai multe instituții de învățământ din municipiu și din județ.

Un punct de atracție...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe