EVENIMENT
Noaptea Cercetătorilor la Institutul de Cercetare-Dezvoltare al Universităţii Transilvania din Brașov
Braşovenii sunt invitaţi de studenţii şi cadrele didactice ale Universităţii Transilvania să participe, vineri după-amiază, la o vânătoare de comori, concursuri de cunoştinţe generale şi proiecţii de filme documentare, expoziţii şi tururi ghidate în cadrul evenimentului Noaptea Cercetărilor, organizat de Institutul de Cercetare-Dezvoltare al Universităţii.
Vizitatorii vor putea vedea roboţi mobili, imprimante 3D, drone, maşini de curse realizate de studenţi şi diferite echipamente de cercetare.
În total, vor fi peste 30 de standuri de prezentare ale universităţii, la care se adaugă cele ale partenerilor evenimentului, a anunţat organizatorul.
Publicul este aşteptat la sediul Institutului de Cercetare-Dezvoltare în intervalul orar 17,00 – 21,00.
Noaptea Cercetătorilor este un eveniment anual, care este organizat, în ultima zi de vineri din luna septembrie, în peste 300 de oraşe europene, pentru a sărbători cunoaşterea, descoperirile şi beneficiile cercetării. AGERPRES
EVENIMENT
O nouă sesiune a programului Rabla pentru persoane fizice a început marți. Care este bugetul alocat
O nouă sesiune a programului Rabla pentru persoane fizice a început marți. Persoanele fizice care nu au reușit să se înscrie anterior în Programul Rabla Auto 2025 pot accesa finanțare începând de marți, prin intermediul unei noi sesiuni.
Buget total este de aproximativ 36,8 milioane de lei, a anunțat Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), pe pagina oficială de Facebook a instituției.
O nouă sesiune a programului Rabla pentru persoane fizice a început marți
Potrivit AFM,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Locuri de muncă în Alba: 526 de posturi în Alba Iulia, Aiud, Blaj, Sebeș, Câmpeni și alte localități din județ. Oferta prin AJOFM
Locuri de muncă în Alba: Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba a transmis oferta de locuri de muncă disponibile în județul Alba, la data de 16 decembrie. Sunt vacante 526 de posturi în județul Alba, în mai multe domenii.
AICI: ADAUGĂ ANUNȚ ANGAJARE
Locuri de muncă / angajări ALBA IULIA
Angajator – post vacant – nr. locuri – telefon/ email
- DGA ROUTE S.R.L. – pizzar – 2 – 0723218149
- DRAGON R.C. SRL – ambalator…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident la podul Calvaria din cartierul clujean Mănăștur a avut loc marți dimineață, fiind implicare o mașină și un tramvai.
În urma impactului, mașina a fost proiectată și într-un stâlp de iluminat.
Polițiștii clujeni arată că a fost vorba de o tamponare, iar șoferul mașinii și vatmanul se vor prezenta la biroul de avarii.
Se pare că accidentul s-ar fi produs pe fondul neacordării de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
16 decembrie: Cum a început Revoluția Română acum 36 de ani. ”Azi în Timișoara, mâine-n toată țara!”. DOCUMENTAR
Cum a început Revoluția Română: Evenimentele care au dus la schimbarea regimului comunist au început în decembrie 1989, pe fondul unei crize profunde și al prăbușirii regimurilor comuniste din Europa de Est. În ziua de 16 decembrie 1989, Timișoara a dat tonul.
Țara se zbătea într-un regim dictatorial avându-l în frunte pe Nicolae Ceaușescu. Populația trăia deja de ani buni într-o criză economică gravă: lipsuri extreme (alimente, căldură, electricitate). Toate aveau…
Citește mai mult pe Alba24.ro




