EVENIMENT
BREAKING NEWS. Fostul președinte Traian Băsescu, tot mai aproape de evacuarea din vila de protocol
Fostul președinte Traian Băsescu ar putea fi evacuat din vila de protocol și s-a cerut ajutorul unui executor judecătoresc. RA-APPS a anunțat că Băsescu nu a respectat termenul legal pentru eliberarea imobilului.
„Prin notificarea Regiei Autonome „Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat” (R.A.-A.P.P.S.) din data de 28.03.2022, Dlui. Traian Băsescu, beneficiarul contractului nr. 1.905/19.02.2015 având ca obiect folosința gratuită a imobilului- reședință oficială situat în București, Str. Gogol nr. 2, sector 1, i s-a comunicat faptul că în termenul prevăzut de lege de 60 de zile de la încetarea contractului, atât Dumnealui, cât și membrii familiei au obligația de a elibera și de a preda reședința oficială. În data de 23.05.2022 s-a împlinit termenul legal de 60 de zile în care Dl. Traian Băsescu avea obligația de a elibera și preda imobilul situat în București, Str. Gogol nr. 2, sector 1”, au anunțat reprezentanții RA-APPS.
Citește și: Traian Băsescu își vrea privilegiile înapoi. Proces deschis la Curtea de Apel București împotriva SPP
BREAKING NEWS. Fostul președinte Traian Băsescu ar putea fi evacuat din vila de protocol: fostul președinte a fost notificat prin executor judecătoresc
Ca urmare, fostul președinte ar putea fi evacuat.
„Întrucât imobilul menționat nu a fost eliberat și predat către R.A.-A.P.P.S., fostul Președinte al României a fost notificat, în acest sens, prin executor judecătoresc. Precizăm faptul că, în condițiile în care nu se va da curs notificării în sensul eliberării reședinței oficiale, vom demara procedurile de evacuare”, au precizat reprezentanții RA-APPS.
Fostul președinte al României a pierdut dreptul de a folosi locuința de protocol, după ce instanța supremă a decis că Traian Băsescu a fost colaborator al Securității. Ulterior, Traian Băsescu a anunțat că își cumpără un apartament în București pentru a elibera vila RA-APPS. MEDIAFAX
EVENIMENT
UPDATE. Accident în lanț la Turda. 5 mașini au fost implicate. Două femei au ajuns la spital
Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au intervenit în această după-amiază la un accident rutier în care au fost implicate cinci autoturisme, pe strada Ștefan cel Mare.
Două femei au fost transportate la spital pentru investigații suplimentare.
Intervenție rapidă a pompierilor și a SAJ
Apelul de urgență a sosit în jurul orei 17.10. La fața locului au acționat o autospecială cu modul de descarcerare...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
E o caterincă, spunea actorul Ionuț Caras în podcastul „Clujăreală”, în dialog cu Marius Aciu, despre spectacolul „Un altfel di Harap Alb”, spectacol pe care l-a scris, l-a regizat și în care și joacă e drept într-un rol secundar, cel de povestitor al adevăratului basm scris de Ion Creangă.
Pentru că ceea ce vedem pe scenă are prea puțin de-a face cu povestea marelui clasic! Abia celălalt...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sorana Cîrstea, calificare în optimi la Transylvania Open. Trei românce, eliminate în primul tur
Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului Transylvania Open, luni, 2 februarie, după o victorie în minimum de seturi în fața Kamillei Rakhimova (locul 93 WTA). Cap de serie numărul 3 la Cluj-Napoca, Cîrstea este singura româncă care a reușit să câștige în această zi de competiție, în care alte trei jucătoare din România au fost eliminate.
Ocupanta locului 36 WTA s-a impus cu 6-4,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Calendarul olimpiadelor școlare organizate la Cluj. Unde și când are loc fiecare competiție pentru elevi
Elevii clujeni pasionați de performanță academică pot participa, la etapa județeană a olimpiadelor școlare, organizate în mai multe unități de învățământ din Cluj-Napoca și din județ.
Competițiile acoperă o gamă largă de discipline, de la matematică, informatică și științe, până la limbi străine, arte, religie și proiecte educaționale, și se desfășoară în perioada februarie–mai 2026.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
