Connect with us

ACTUALITATE

Brexit: Până la 7.000 de camioane ar fi blocate în cazul absenţei unui acord cu UE

Publicat

Guvernul britanic a atenţionat miercuri că până la 7.000 de camioane ar putea fi blocate în comitatul Kent, cu până la două zile de aşteptare pentru a traversa Canalul Mânecii la 1 ianuarie, dacă Londra şi Bruxellesul nu vor ajunge să încheie un acord de comerţ liber, transmit Reuters şi AFP.

„Nu este vorba despre o predicţie sau o previziune'', ci despre un „exerciţiu prudent pentru a stabili ce s-ar putea întâmpla în cel mai pesimist scenariu'', a declarat ministrul britanic Michael Gove în parlament.

În pofida ieşirii Regatului Unit din Uniunea Europeană, survenită oficial pe 31 ianuarie, ţara urmează totuşi regulile UE în timpul unei perioade de tranziţie care se va încheia pe 31 decembrie.

Scenariul evocat de Michael Gove se bazează pe estimări conform cărora doar ''50% până la 70% din marile companii şi numai 20-40% dintre IMM-uri ar fi pregătite pentru aplicarea strictă a noilor cerinţe europene''.

Astfel, doar ''30% până la 60%'' dintre camioane ar ajunge la frontieră cu îndeplinirea formalităţilor necesare pentru mărfurile transportate, potrivit ministrului britanic, care a avertizat că traversarea Canalului Mânecii cu feriboturile între porturile Dover şi Calais ar fi blocată şi s-ar crea o coadă de ''7.000 de camioane în Kent'', ceea ce ar crea o întârziere de două zile.

Londra susţine că face eforturi pentru a ajunge la un acord cu Bruxellesul, dar îşi menţine poziţia conform căreia orice acord trebuie să respecte suveranitatea ţării, în timp ce Uniunea Europeană afirmă că, dată fiind proximitatea Regatului Unit faţă de blocul comunitar, britanicii trebuie să accepte condiţii simetrice care să garanteze o concurenţă loială.

Principalele divergenţe între UE şi Regatul Unit sunt legate de solicitarea Bruxellesului ca în schimbul unui acord de liber schimb fără cote şi taxe vamale Regatul Unit să aplice în continuare unele dintre normele blocului comunitar, pentru a evita o posibilă concurenţă neloială din partea britanicilor pe piaţa europeană. Un dosar sensibil este şi cel referitor la pescuit.

Regatul Unit a părăsit oficial UE la 31 ianuarie, la câteva zile după semnarea unui acord de retragere care cuprinderea condiţiile despărţirii. Ţara a intrat de atunci într-o perioadă de tranziţie, până la 31 decembrie 2020, timp în care va continua să aplice regulile europene. Bruxellesul şi Londra profită de acest lucru pentru a negocia un acord privind viitoarea lor relaţie, în special legătura comercială, cu speranţa că ar putea intra în vigoare la 1 ianuarie 2021. În cazul absenţei unui asemenea acord, viitoarea relaţie comercială dintre UE şi Regatul Unit va fi guvernată de regulile Organizaţiei Mondiale a Comerţului.

Viitoarea rundă de negocieri oficiale între UE şi Regatul Unit este prevăzută pentru săptămâna viitoare, înaintea summitului extraordinar al UE din 1-2 octombrie consacrat evaluării progreselor şi eventualei adoptări a unei decizii de accelerare a pregătirilor blocului comunitar pentru scenariul absenţei unui acord.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Tânăr student, în remisie după un cancer rar, internat pentru transplant autolog. Tratamentul post-transplant este esențial pentru a preveni recidiva

Publicat

foto: tânăr student, în remisie după un cancer rar, internat

Publicitate

Asociația ”Salvează o inimă” anunță o nouă etapă critică în lupta pentru viață a lui Vlad Gîlca, un tânăr de 22 de ani, student în anul V la Facultatea de Drept, diagnosticat cu limfom mediastinal zona gri, o formă rară și agresivă de cancer, aflată între limfomul Hodgkin și cel non-Hodgkin.

Până în urmă cu un an, Vlad avea planuri firești pentru vârsta lui: finalizarea studiilor, o carieră în avocatură și o viață normală...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

GRAMMY 2026: Lista câștigătorilor la principalele categorii. Cântecul anului: Billie Eilish – „Wildflower”

Publicat

grammy 2026: lista câștigătorilor la principalele categorii. cântecul anului: billie

Publicitate

Prezentăm mai jos lista câștigătorilor desemnați în categoriile principale la cea de-a 68-a ediție a galei de decernare a premiilor Grammy ce s-a desfășurat duminică seară la Los Angeles.

GENERAL:

– Albumul anului: Bad Bunny – Debí Tirar Más Fotos

– Înregistrarea anului: Kendrick Lamar & SZA – ‘Luther’

 Cântecul anului: Billie Eilish – ‘Wildflower’

 

Publicitate

...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Patru familii din județul Botoșani au fost la un pas să rămână fără acoperiș deasupra capului după incendii generate de coșurile de fum necurățate

Publicat

incendiu în cătămărești vale. o casă a luat foc de

Publicitate

Curățați și izolați coșurile de fum: pericol de incendiu

 

În ultimele ore, patru familii din localitățile Bălușeni, Dămileni (comuna Cristinești), Drislea (comuna Trușești) și Cotu (comuna Copălău) au fost la un pas să rămână fără acoperiș deasupra capului din cauza unor incendii generate de coșurile de fum necurățate de funingine sau neizolate termic față de materialele combustibile din structura acoperișurilor.

 

Pompierii...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Întâmpinarea Domnului

Publicat

calendar ortodox 2026: Întâmpinarea domnului

Publicitate

La 40 de zile după Naşterea Domnului, cinstim ziua aducerii Pruncului Iisus la templul din Ierusalim, de Preasfânta Lui Maică şi de Dreptul Iosif, care ascultau și împlineau porunca Legii vechi. În această zi bătrânul Simeon, mişcat de Duhul Sfânt, a venit şi el la templu, unde i s-a împlinit, înainte de moarte, aşteptarea de a-L vedea pe Mesia, precum i se făgăduise.

El a văzut, în Pruncul adus la templu, mântuirea pe care Dumnezeu a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe