Connect with us

EVENIMENT

Bucureștenii ar putea zbura cu drone-taxi. Proiectul urmează să fie pus în discuție de Primăria Capitalei

Publicat

bucureștenii ar putea zbura cu drone taxi. proiectul urmează să fie

Zbor cu drone în Capitală! Primăria Municipiului București (PMB) va colabora cu Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare Aerospaţială „Elie Carafoli” (INCAS), pentru a dezvolta mobilitatea aeriană urbană. Iată când ar putea deveni realitate acest plan care, deocamdată, este de domeniul SF.

Când vom zbura cu drone-taxi prin Capitală

Dezvoltarea mobilității aeriene urbane presupune folosirea în mod eficient a spațiului aerian al orașelor pentru transport atât pentru pasageri cât și pentru mărfuri. La acest lucru începe să lucreze Primăria București, în colaborare cu INCAS, un proiect de acest fel urmând a fi dezbătut în viitoarea şedinţă a Consiliului General al Capitalei.

Conform unui raport de specialitate pentru implementarea conceptului denumit Urban Air Mobilily este nevoie de tehnologii…

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fenomen astronomic rar: „Luna Neagră” va apărea pe cer la finalul săptămânii. Ce reprezintă

Publicat

fenomen astronomic rar: „luna neagră” va apărea pe cer la

Atunci când avem două luni pline într-o singură lună calendaristică, astronomii o numesc pe a doua Lună Albastră. Acesta este un termen relativ recent. Într-un articol din 1999, folcloristul Philip Hiscock a urmărit utilizarea modernă a expresiei „Lună Albastră” până la sfârșitul secolului al XX-lea. Acum, se pare că jurnaliștii și pasionații de astronomie au început să folosească termenul Lună Neagră pentru a doua lună nouă dintr-o singură lună.

Avem o astfel de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tichetele de energie de 50 lei pe lună pentru persoanele vulnerabile pot fi solicitate online. Platforma EPIDS este funcțională

Publicat

contor energie electrica.webp.webp






Începând de miercuri, 20 august, consumatorii vulnerabili pot solicita online acordarea tichetului electronic de energie, prin platforma EPIDS, dezvoltată de Serviciul de Telecomunicații Speciale, a anunțat Ministerul Energiei.

„Susținem românii vulnerabili la plata energiei electrice… Persoanele eligibile pot solicita tichetul de energie, în valoare de 50 lei pe lună, folosit exclusiv pentru plata facturilor la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Eurostat: România, țara cu cea mai mare inflație din UE. Cât de mult au crescut prețurile și prognoza pentru finalul anului 2025

Publicat

eurostat: românia, țara cu cea mai mare inflație din ue.

România este în continuare țara cu cea mai mare inflație arată datele publicate miercuri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat). Avansul anual al prețurilor de este de 6,6%.

Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană a crescut în iulie până la 2,4%, de la un nivel de 2,3% în luna precedentă.

Luna trecută, țările membre UE cu cele mai scăzute rate anuale ale inflației au fost: Cipru (0,1%), Franța (0,9%) și Irlanda (1,6%).

La polul opus, țările…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Apare o nouă intersecție semaforizată pe strada Calea Moților din Alba Iulia. Unde va fi amenajată și cât vor costa lucrările

Publicat

apare o nouă intersecție semaforizată pe strada calea moților din

Apare o nouă intersecție semaforizată pe strada Calea Moților din Alba Iulia. Aceasta urmează să fie amenajată în zona intersecției cu strada Albac, între municipiu și cartierul Micești. 

Un proiect privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul „Montare sistem de semaforizare rutieră și a trecerii de pietoni strada Calea Moților – strada Albac” urmează să fie supus votării în Consiliul Local al municipiului Alba Iulia.

Potrivit documentației,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe