EVENIMENT
București: Patru bărbaţi, reţinuţi pentru furt calificat şi conducere fără permis
																								
												
												
											Patru bărbați care au furat catalizatoare de la două mașini parcate în București, au fost reținuți miercuri de polițiști.
Potrivit unui comunicat al Poliției Capitalei, miercuri, 7 decembrie 2022, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, au reținut patru bărbați, cu vârste cuprinse între 18 și 40 de ani, față de care sunt efectuate cercetări într-un dosar de furt calificat și conducere fără permis de conducere.
La data de 7 noiembrie 2022, în jurul orei orei 00.30, polițiști din cadrul Secției 24 Poliție, în timp ce desfășurau activități într-un dosar de urmărire penală privind săvârșirea infracțiunii de furt, au prins în flagrant patru bărbați, cu vârste cuprinse între 18 și 40 de ani, imediat după ce au sustras catalizatoarele a două autoturisme, aflate în parcarea unui supermarket din Sectorul 4.
Bănuiții, care au fost depistați pe o stradă din proximitate, se deplasau cu o mașină condusă de bărbatul de 22 de ani.
Cei patru au fost imobilizați și conduși la audieri, iar în urma verificărilor s-a stabilit că șoferul autoturismului nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În baza probatoriului administrat, persoanele în cauză au fost reținute pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentate magistraților cu propunere legală.
Cercetările sunt continuate de către Secția 24 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
EVENIMENT
Accident rutier la Alba Iulia. Soferiță rănită după ce mașina pe care o conducea a fost lovită de un autoturism
														Accident rutier la Alba Iulia. O șoferiță a fost rănită după ce mașina pe care o conducea a fost lovită de un autoturism, pe același sens de mers. Evenimentul rutier s-a petrecut luni, 3 noiembrie, pe strada Alexandru Ioan Cuza.
Potrivit IPJ Alba, un bărbat, în vârstă de 41 de ani, din localitatea Oarda, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Alexandru Ioan Cuza din municipiul Alba Iulia, nu ar fi păstrat o distanță corespunzătoare față de autoturismul care circula în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ziua porților deschise la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia. Se prezintă condițiile de admitere
														Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia vine în sprijinul elevilor de gimnaziu care doresc să urmeze cursurile unei instituții de învățământ liceal militar și va organiza vineri, 7 noiembrie 2025, Ziua Porților Deschise.
Inclusă în seria de manifestări dedicate Zilei Colegiului, activitatea se va desfășura în intervalul orar 11.00 – 14.00, au transmis reprezentanții instituției.
Participanții vor avea o prezentare de ansamblu asupra mai multor puncte de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
AROBS preia 65% din Gess Engineering. Grupul clujean accelerează extinderea pe piața de inginerie auto
														Cea mai mare companie clujeană de tehnologie listată la Bursa de Valori București, AROBS Transilvania Software, a anunțat marți achiziționarea unei participații majoritare de 65% în Gess Engineering, o companie de inginerie din Sibiu specializată în testare și validare pentru industria auto.
Tranzacția consolidează poziția AROBS pe segmentul de mobilitate inteligentă și sisteme embedded, marcând o nouă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

																	
																															
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
														
