ACTUALITATE
”Bulgaria nu îşi mai permite să întreţină cetăţeni ucraineni în hotelurile de pe plajă”. Refugiații, mutați în centre de primire

Refugiaţii de război din Ucraina urmează să fie mutaţi din hotelurile de pe litoralul bulgăresc al Mării Negre în centre de primire, înainte de începutul sezonului estival, potrivit guvernului de la Sofia, citat de DPA.
„Bulgaria nu îşi mai permite să întreţină cetăţeni ucraineni în hotelurile de pe plajă”, a explicat viceprim-ministrul Kalina Konstantinova într-un mesaj video luni noapte.
Relocarea urmează să înceapă în următoarele zile. Potrivit autorităţilor, aproximativ 90.000 de persoane din Ucraina au rămas în această ţară din UE.
”Bulgaria nu îşi mai permite să întreţină cetăţeni ucraineni în hotelurile de pe plajă”. Bulgaria se pregătește pentru sezonul turistic
Sezonul turistic la Marea Neagră începe în prima jumătate a lunii iunie.
Mulţi refugiaţi au refuzat până acum să se mute din hoteluri în case de vacanţă administrate de stat în interiorul tarii. A existat puţin interes pentru excursii special organizate cu trenul sau autobuzul. Mulţi se tem că ar putea să nu existe servicii de îngrijire medicală sau magazine în staţiuni de vacanţă unele izolate.
Potrivit presei bulgare, doar 500 de refugiaţi au folosit această posibilitate.
Bulgaria este în principal o ţară de tranzit pentru refugiaţii de război din Ucraina, care în primul rând se duc în Europa Centrală.
De la începutul războiului la sfârşitul lunii februarie, aproximativ 300.000 de persoane au intrat în ţară. Potrivit cifrelor oficiale publicate luni, 90.365 de refugiaţi au rămas în Bulgaria. Ei sunt cazaţi în hoteluri, dar şi în particular la prieteni, rude şi voluntari.
Agerpres
ACTUALITATE
„Cupa Satelor” din comuna Mihai Eminescu și-a desemnat câștigătorii după o lună de fotbal, pasiune și fair-play

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Nu vă mai certați soții degeaba. Știința confirmă ce femeile știau deja: Bărbații chiar nu aud ce spun soțiile

Citește mai mult pe Botosani24.ro