EVENIMENT
Bunuri contrafăcute, de peste 260.000 de lei, confiscate la punctul de frontieră Giurgiu

Structuri din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu au desfășurat, în comun, acțiuni pe linia “prevenirii și combaterii traficului cu produse contrafăcute”, în urma cărora au fost descoperite bunuri în valoare de peste 260.000 lei, inscripționate cu numele și însemnele unor mărci cunoscute, susceptibile a fi contrafăcute, pe care 3 cetățeni străini şi 3 cetățeni români au încercat să le introducă ilegal în țară.
Astfel, în perioada 23-25.10.2020, în urma analizei factorilor de risc, pe sensul de intrare în țară în Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu, au fost selectate pentru control mai multe mijloace de transport.
Cu ocazia verificărilor amănunțite efectuate, polițiștii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu împreună cu lucrători din cadrul Biroului P.C.M.I.I.T au descoperit într-un autoturism, două autocare și un microbuz, în compartimentele destinate bagajelor, mai multe colete de culoare neagră.
În compartimente au fost găsite mai multe pungi de rafie, ce conțineau 1.102 articole de vestimentație, 101 produse de marochinărie și 405 produse parfumerie, inscripţionate cu numele unor firme consacrate, susceptibile a fi contrafăcute.
La cercetări, s-a stabilit că bunurile descoperite aparțin mai multor persoane după cum urmează: trei cetățeni români, doi cetățeni bulgari și un cetățean turc, având vârste cuprinse între 18 și 57 ani.
Bunurile, a căror valoare dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă se ridică la suma totală de aproximativ 267.000 lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „punere în circulaţie fără drept a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu marca înregistrată pentru produse identice sau similare” faptă prevăzută şi pedepsită de art. 102, alin.1, lit. b din Legea 84/1998, cu modificările și completările ulterioare, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.

Cluj-Napoca devine capitala neutralității climatice pentru 3 zile. În perioada 21-23 mai Primăria municipiului organizează, sub sloganul Carbon OFF. Future ON, evenimentul care reunește reprezentanți ai administrațiilor locale din întreaga țară, parteneri din ecosistem, experți, lideri din industrie, reprezentanți ai mediului academic, precum și cetățeni activi și tineri implicați în comunitate și în găsirea de soluții pentru provocările actuale.
„Summitul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Studenții propun soluții reale pentru un Cluj mai inteligent. 15 echipe, în finala BitStone AI Contest 2025

BitStone a încheiat cu succes prima ediție a BitStone AI Contest, o competiție de inteligență artificială desfășurată în perioada aprilie-mai 2025, dedicată studenților pasionați de tehnologie și implicare civică. Scopul competiției a fost acela de a genera soluții concrete pentru problemele urbane, folosind algoritmi de inteligență artificială.
Finala a avut loc duminică, 18 mai, la sediul BitStone din Cluj-Napoca, unde cele mai bune 15 echipe, selectate din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

De ce nu e bine să dăm lapte la pisică, chiar dacă îi place mult: Studiile recente demonstrează că majoritatea pisicilor sunt intolerante la lactoză, devenind incapabile să digere acest zahăr după vârsta de 6-12 săptămâni.
Laptele de vacă, plin de lactoză, provoacă la pisici simptome precum diaree, balonare şi dureri abdominale, avertizează specialiştii.
„Diareea cronică poate duce la deshidratare severă şi chiar la deces în cazurile grave”, explică…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Europarlamentarul clujean Rareș Bogdan: România are nevoie de NORMALITATE, echilibru și toleranță! Nu de STALINISM fiscal

Europarlamentarul clujean Rareș Bogdan se opune creșterii taxelor în România și acuză marea evaziune fiscală ca fiind sursa problemelor economice cu care se confruntă țara. Acesta consideră că România se poate dezvolta în continuare cu ajutorul banilor europeni.
„NU creșteți TVA, există alternative! Nu ajutați forțele anti-europene, anti-occidentale, să ajungă la 50% la viitoarele alegeri! Opriți evaziunea fiscală din produse energetice (1 miliard de euro pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro