EVENIMENT
Bursa Locurilor de Muncă a Salonului Auto Bucureşti 2019, astăzi, la Romexpo
Salonul Auto Bucureşti & Accesorii 2019 (SAB) organizează marţi, la Romexpo, Bursa Locurilor De Muncă SAB - Ziua Carierei, în parteneriat cu Iniţativa Pasionaţilor de Autovehicule Rutiere (IPAR), informează organizatorii.
În cadrul evenimentului, reprezentanţii companiilor din domeniul auto au oportunitatea de a lansa în premieră proiecte de recrutare, de a susţine workshop-uri şi conferinţe tematice, de a interacţiona cu candidaţi cu studii superioare şi cu candidaţi activi în căutare de oportunităţi de carieră.
Pentru participanţi, evenimentul este cadrul potrivit de a aplica la variate joburi din domeniul autovehiculelor, cu nivel de experienţă diferit, atât pentru juniori, cât şi pentru profesionişti, şi de a participa la sesiuni de consiliere în carieră şi workshop-uri, consideră SAB.
Tot marţi, în cadrul SAB 2019 are loc şi conferinţa naţională "Şcoala Profesională în Sistem Dual, Alternativă de Excelenţă pentru rezolvarea crizei forţei de muncă în industria auto", eveniment organizat în parteneriat cu Şcoala Fără Şomeri şi avându-l ca invitat special şi moderator pe Cornel Bertea Hanganu. Acesta este fondatorul şi preşedintele Şcolii Fără Şomeri, unde a fundamentat şi construit cadrul legal pentru dezvoltarea Şcolii Profesionale în Sistem Dual în România la nivel guvernamental şi care, prin conceptul Şcoala fără Şomeri, a ajutat la dezvoltarea a peste 200 de clase de Dual.
La cele două evenimente şi-a anunţat participarea şi ministrul demis pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, Ştefan-Radu Oprea. AGERPRES
Prefectura Județului Cluj atrage atenția cetățenilor asupra pericolelor majore pe care le reprezintă apele înghețate, în contextul temperaturilor scăzute din această perioadă. Deși gheața poate părea solidă, autoritățile subliniază că aceasta se poate rupe în orice moment, punând vieți în pericol.
Reprezentanții instituției avertizează în mod special asupra riscurilor la care sunt expuși copiii și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Excelența, premiată la UBB Cluj-Napoca. Lista celor peste 70 de profesori. Mesajul rectorului Daniel David
Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca a premiat profesorii care s-au remarcat, pe parcursul anului trecut, prin activitatea de excelență în domeniile cercetării, didactic, relația cu societatea și administrativ. Premiile de excelență sunt recunoașterea simbolică a activității puse în slujba valorilor definesc instituția: tradiție și excelență.
„Regulile internaționale ale lumii noastre se...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Piesele trupelor ABBA, The Beatles și Queen, reinterpretate orchestral pe scena Operei Naționale Cluj-Napoca
Concertul Lights & Legends – Symphony va aduce pe scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca muzica inconfundabilă a celebrelor trupe ABBA, The Beatles și Queen, într-o reinterpretare orchestrală amplă, plină de strălucire, dramatism și emoție.
”Va fi o seară gândită special pentru cupluri, familii, pentru iubitorii de muzică pop-rock și pentru cei care vor să ofere în dar cuiva drag o experiență...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților
Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
